Záhrada

Ako pestovať zemiaky?

Ako pestovať zemiakyZemiaky sú v súčasnosti našou najobľúbenejšou prílohou, pestovať zemiaky je preto viac než praktické. Je škoda, že v posledných rokoch má pestovanie zemiakov na záhradkách klesajúcu tendenciu, pretože zemiaky zo záhradky odborníci prirovnávajú k zemiakom v BIO kvalite, ich cena tiež nakoniec vyjde oveľa výhodnejšie. Aj keď pestovať zemiaky nie je nijako zložité, predsa len by ste skôr, než sa pustíte do ich sadenia, mali o pestovaní zemiakov niečo vedieť.

Návod ako správne pestovať zemiaky

Vhodné stanovište pre zemiaky

Jednou z hlavných zásad je, že nesmiete vsádzať zemiaky stále na jedno miesto. Na vybranú plochu ich vysádzajte ideálne raz za 4 roky.

Ak tak neurobíte, koledujete si o problémy s parazitmi, pásavkami a hnilobou.

Odroda zemiakov

V súčasnosti existuje cca 160 druhov zemiakov. Pokiaľ s pestovaním zemiakov nemáte príliš skúseností, vyhnite sa chúlostivým odrodám. Vaše úroda by potom mohla byť sklamaním.

Vhodná pôda

Zemiaky saďte do priepustnej pôdy piesočnohlinitej alebo hlinitopiesčitej s dostatkom humusu. Rozhodne ich nesaďte na zatienené plochy, na zamokrené pozemky, blízko vody, na veľké svahy a tam, kde už bol zistený veľký výskyt karanténnych chorôb a škodcov.

ZemiakyPotrebujú pôdu kyprú, prevzdušnenú a dobre priepustnú, a preto je potrebné, aby ste pôdu pred výsadbou poriadne zaorali. Prvú orbu vykonajte už na jeseň a druhú na jar pred výsadbou.

Pred výsadbou zemiakov pôdu tiež dostatočne prohnojte. Ideálne pre hnojenie zemiakov sú organické hnojivá (hnoj, kompost, zelené hnojenie).

V prípade minerálnych hnojív použite také, ktoré obsahujú menej sodíka, ale obsahujú horčík. Hnojte pôdu už na jeseň. Vysádzajte iba certifikovanú sadbu. Takáto sadba predstavuje označenie dodávateľa, hmotnosť, dátum a číslo várky. Nesmie tu chýbať ani stupeň množenia A alebo B.

Vysádzanie zemiakov

Chcete sadiť rannú odrodu zemiakov? Odporúčam vám polia pred výsadbou na dobu aspoň jedného týždňa prikryť priehľadnou záhradnou fóliou. Táto fólia dokáže zvýšiť teplotu pôdy až o 5 stupňov Celzia, čím urýchli počiatočný rast zemiakov.

Pestovanie zemiakovNové zemiaky nesaďte rovno do hliny, najprv ich nechajte vyklíčiť v teplote 10-18 ° C počas 4 týždňov. Umiestnite v jednej vrstve do drevených debničiek, ktoré dajte na svetlo.

Nemusíte ich nijako zasypávať zeminou, aj tak vám pekne naklíčia. Vhodné je nechať takto v debničkách aj iné odrody zemiakov, pretože tak dôjde k urýchleniu úrody (a to až o 3 týždne).

V tomto prípade dajte do debničiek na 14 dní v teplote 15 ° C. Veľmi skoré odrody nevysádzajte vo veľkom množstve, ale v obmedzenom, a počítajte s ich rýchlou konzumáciou.

Naklíčené odrastky zemiakov vysádzajte do riadkov v 75 centimetrových rozostupoch. Pamätajte, že z každej strany si musíte nechať priestor na zahrnutie rastliny zeminou. Nové zemiaky môžete sadiť bližšie k sebe. U nás sa vysádzajú najčastejšie v marci (podľa počasia).

Starostlivosť o zemiaky

V priebehu pestovania zemiakov je potrebné, aby ste ich okopávali (ručne alebo traktorom). Použiť k tomu môžete motyku, hrable alebo iné radlicové náradia. Okopávajte opatrne, pretože mladé rastlinky zemiakov sú krehké.

Burina môže znížiť úrodu zemiakov až o 55%, a preto je dôležité pravidelne burinu z pôdy mechanicky odstraňovať. Samozrejme, že existujú aj rôzne herbicídy, ale ich užívanie je v súčasnej dobe na ústupe a musíte pri ich používaní dávať pozor na veľa faktorov. S herbicídmi navyše môžete poškodiť aj jednotlivé rastliny.

Zemiaky zavlažujte! V raste potrebujú denne v priemere 2-10 mm vody, čo predstavuje cca 200-1000 litrov vody za jeden deň (podľa plochy).

V inom prepočte vychádza, že jedna rastlina potrebuje 0,5-2,5 litra na jeden deň. Zavlažovanie korigujte aj s prírodným dažďom. V prípade nedostatočného dažďa musíte vodu dodať iným spôsobom.

Zber zemiakov

Pri zbere zemiaky chráňte pred zbytočným poškodením. Skôr než ich začnete vykopávať, odstráňte najprv 14 dní dopredu vňať. Samotné zemiaky sa zberajú za suchého počasia a pri teplotách nad 12 ° C.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button