Záhrada

Ako pestovať rakytník rešetliakový?

Ako pestovať rakytník rešetliakovýAko pestovať rakytník rešetliakový? Rakytník rešetliakový je známy pre svoje veľmi chutné a zdravé plody. Rakytník sa pôvodne používal k prirodzenému spevneniu brehov riek a na ozdobenie pôd, v ktorých už nič iné nerástlo. Rakytník rešetliakový často nájdete aj v mestských parkoch ako peknú ozdobu. Rakytník sa používa v ľudovom liečiteľstve, je označovaný ako „sibírsky zázrak“, okrem iného obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, posilňuje imunitný systém, zvyšuje odolnosť proti stresu, podporuje detoxikáciu a pôsobí proti baktériám a vírusom. Aj keď je zber bobúľ náročnejší, pestovať  rakytník rešetliakový na vlastnej záhrade má zmysel.

Postup ako správne pestovať rakytník rešetliakový

Vhodné stanovište pre rakytník

Rakytník rešetliakový vysádzajte na slnečné stanovište. Rakytník je nenáročný na pestovanie, a preto sa ho nebojte zasadiť pokojne aj na vlhkejšie stanovište.

S pestovaním rakytníka neváhajte ani vtedy, ak bývate v oblasti, kde bývajú veľké mrazy a nečisté ovzdušie. Uvidíte, rakytník sa ujme.

RakytníkOkrem toho že sa rakytník používa v potravinárstve alebo medicíne (rakytníkový sirup, liečba kožných chorôb, vredov a pod.), pomáha chrániť pôdu pred eróziou.

Dusík pútajúce baktérie v jeho koreňoch obohacujú pôdu dusíkom a podporujú rakytník totiž v raste aj na nehostinných miestach.

Sadenie rakytníka

Aby sa vám rakytník uchytil a splodil, je nutné, aby ste na svojej záhrade mali minimálne tri rakytníky. Rakytník je totiž dvojdomá rastlina, a tak sú potrebné kríky samčie a samičie. Kríky rakytníka kupujte iba u dobrých predajcov, pretože rozoznať ich pohlavia je veľmi náročné.

Odborník vám poradí, ktorý ker rakytníka rešetliakového je samčí a ktorý samičí. Na jeden samčí ker potom pripadajú dva až šesť samičích kríkov.

Tie potom vsádzajte tak, že opeľovačov ker rakytníka rešetliakového zasaďte z náveternej strany. Kry by od seba mali byť cca 3 metre. Keď mu ich sadíte na svah, rozptyl môže byť iba dvojmetrový.

Vhodnou dobou na sadenie rakytníka rešetliakového je jeseň alebo jar.

Vhodná pôda

Rakytníku doprajte ľahšiu skôr piesčitú pôdu, ktorá je dobre priepustná a bohatá na vápnik.

Pestovanie rakytníkaAk sa rozhodnete rakytník rešetliakový pestovať od semien, mali by ste ho zasadiť do vopred odburinenej pôdy, ktorú ste dôkladne prekyprili.

Teplota pri sadení rakytníka musí byť nad 17 ° C. Rastliny rakytníka po dobu dvoch rokov najprv pestujte v skleníku, až potom môžete sadenice rakytníka preniesť von.

Pestovanie rakytníka rešetliakového je jednoduchšie z predpestovaných rastlín. Pri sadení sadeníc rakytníka rešetliakového najprv do pôdy zapracujte hnoj alebo kompost, ďalej do pôdy pravidelne dodávajte fosfor a draslík. 

Ker potrebuje stredne výdatnú zálievku, venujte preto zalievanie patričnú starostlivosť.

Plody

Rakytník rešetliakový vám začne plodiť štvrtý rok po zasadení. Plody potom zbierajte od druhej polovice augusta do prvej polovice septembra.

Množenie rakytníka

Množenie rakytníka rešetliakového je možné prostredníctvom semien, rezom alebo odnožami.

Najjednoduchšie množenie je s pomocou zelených odrezkov, ktoré v júli zapichnite do sterilného substrátu, v ktorom ich necháte zakoreniť.

Tip

Vyrobte si z rakytníka rakytníkový sirup:

Rakytníkový sirup obsahuje až 20x viac vitamínu C ako pomaranče, ďalej provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamíny D, F, K a P, železo a až 10% oleja. Rakytníkový sirup možno použiť pri žalúdočných problémoch, chrípke, rôznych infekčných ochoreniach alebo napríklad proti jarnej únave.

Bobule rakytníka preperte studenou vodou, rozmixujte, prelejte do sitka a trite, kým neostanú len šupky a semienka. Šupky sa môžu ďalej sušiť na prípravu rakytníkového oleja alebo rakytníkového čaju.

Šťavu s dužinou zohrejte a zmiešajte s rovnakým množstvom cukru. Sirup z rakytníka plňte do sterilných, tmavých pohárov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button