AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako zachytávať dažďovú vodu?

Ako zachytávať dažďovú vodu?

dažďovú voduDažďovú vodu môžme použiť na zaliatie kvetín, pranie, upratovanie, ale aj splachovanie WC. Existuje niekoľko spôsobov, ako vodu zhromažďovať, pričom môžete čerpať dotácie týkajúce sa používania dažďovej vody a výstavby nádrží. Skôr, než sa rozhodnete pre konkrétny variant, sa odporúča zvážiť, na čo všetko chcete vodu využívať a tiež prepočítať celkovú spotrebu vody vo Vašej domácnosti.


Čo je potrebné ak chcete zberať a zachytávať dažďovú vodu:

  • Sud na zber dažďovej vody/nadzemná záchytka/podzemná nádrž
  • filtre
  • dvojaké rozvody vody v domácnostivyuzitie dazdovej vody

Sudy

Ak plánujete zrážkovou vodou iba zaliať záhradu, potom si určite vystačíte s obyčajným sudom, ktorý sa tradične umiestňuje pod odkvap.

Ak by sa Vám zdalo, že sud bude vyzerať škaredo na vašej záhrade, nemusíte sa obávať, v poslednej dobe sa totiž na trhu objavili aj okrasné varianty. Sudy patria k cenovo najprijateľnejším verziám nádob.


Nadzemné záchytky dažďovej vody

Nadzemné záchytky pojmú väčšie množstvo vody, hodia sa teda na rozsiahlejšie využitie “dážďovky”, napríklad na splachovanie WC.

dažďová vodaDajte si však pozor na to, aby voda v nádrži dlho nestála, pretože obzvlášť v teplých mesiacoch má tendenciu sa kaziť. Tiež sa v nej množia mikroorganizmy, preto sa neodporúča na pranie.

Podzemné nádrže vody

Skladovanie v podzemných nádržiach patrí vôbec k najelegantnejším riešením zhromažďovania vody.

Nádrže si vyberiete podľa požadovanej veľkosti a tým, že sú ukryté v zemi, tak ani neviete, že ich na záhrade máte.

Voda nepodlieha kolísaniu teplôt, nedopadá na ňu slnečný svit a vydrží tak dlhšie “čerstvá”, čo poskytuje veľkú výhodu práve pri praní. Pochopiteľne zriadenie takejto nádrže je zo spomínaných variantov najdrahšie, ale časom sa rozhodne oplatí.

Filtre


Súčasťou podzemných nádrží je inštalácia rôznych filtrov, ktoré ešte zvyšujú kvalitu skladovanej vody. Ďalej existujú aj odkvapové filtre, a podobne. Opäť platí, že sa hodia predovšetkým v prípade, keď sa chystáte dažďovú vodu použiť na pranie.

Odporúčané články:


Mohlo by vás zaujímať

škareda pleseň na stene

Problém, ktorý trápi množstvo domácností. Ako sa účinne zbaviť plesne na stene?

Nielen, že vyzerajú neesteticky, ale ovplyvňujú aj zdravie človeka. Reč je o plesniach na stenách, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.