Záhrada

Ako pestovať kaleráb?

ako pestovať kalerábKaleráb je zdravý, podporuje krvotvorbu, obsahuje látku biotin, ktorá prispieva ku zdravej pokožke a pekným vlasom. Kaleráb je najlepšie jesť za surového stavu, ale môžeme ho spracovať na množstvo spôsobov. Je pomocníkom pri chudnutí a rôznych redukčných diétach. Látky, ktoré táto zelenina obsahuje zmierňujú silné menštruačné krvácanie, sú potrebné pri správnej funkcií čriev a obličiek. Pri pestovaní kalerábu dbáme na to, aby nám pôda nevyschla. Prečítajte si návod ako správne pestovať kaleráb.

Ako správne pestovať kaleráb a výber odrody

Môžeme pestovať skoré, letné a jesenné odrody kalerábov. Najčastejšie pestujeme dva druhy – biely kaleráb a kaleráb modrý. Pestovanie bielej odrody kalerábov je náročnejšie, na nevyrovnanú zálievku reagujú praskajúcimi hľuzami. Pokiaľ máme kaleráby predpestované, tak ich zasadíme 6 – 12 týždňov pred plánovanou výsadbou.

Skoré odrody kalerábu – dĺžka vegetácie je 80 – 100 dní. Semená kalerábu sejeme vo februári. Najskorší zber nám zaručia skoré biele odrody. Ich vegetačná doba je 90 – 110 dní. Vysádzame ich v polovici apríla. Skoré biele odrody kalerábu neznášajú vyššie teploty začiatkom leta.

Letné odrody kalerábu – dĺžka vegetácie je 100 – 140 dní. Semená kalerábu sejeme v marci alebo v apríli. Pre letný zber je vhodná modrá varianta tejto zeleniny, ktorá ma vegetačnú dobu 110 dní a vysádzame ju v prvej polovici mája.

Neskoré odrody kalerábu – dĺžka vegetácie je 130 – 170 dní. Osivo sejeme na prelome apríla a mája. Pre jesenný zber je možné sadiť aj skoré odrody, ale s ich výsadbou musíme počkať do polky augusta.

Vhodné miesto na pestovanie kalerábu

Kaleráb pestujeme v stredne ťažkých pôdach, ktoré majú dostatok humusu. Vysádzame len silné, ale pritom mladé, rýchlo vypestované sadenice. Pozor si treba dávať na sucho alebo zimu, pretože rastliny nebudú kvitnúť.

kalerábVysadené sadenice kalerábu musia rásť rýchlo a bez prerušenia.

Ak chcete pestovať kaleráb, tak musíte dbať na rovnomerne zavlažovanie pôdy, pravidelné zálievky a okopávanie.

Za sucha hľuzy zdrevnatejú a po väčšom zaliatí prasknú. Skoré odrody pri výsadbe nadkrývame textíliou.

Zber a skladovanie kalerábu

Skoré odrody kalerábu zbierame prebierkou, spočiatku v intervale 2 dní, neskôr v dlhšom. Doba zberu trvá 2 – 3 týždne. Ak zbierame s listami (skoré úrody) je nutné zaistiť rýchle schladenie buliev, inak listy veľmi rýchlo vädnú. U neskorých zberov sa listy väčšinou odstraňujú.

Pri zberových špičkách sa zozbierané kaleráby umiestňujú do chladiarní pri teplote 1 ° C. Skladovaním neskorých odrôd je možné pri teplote 0 ° C a 90 – 95% vzdušnej vlhkosti.

Využitie kalerábu

kaleráb v kuchyniZeleninu pestujeme pre buľvu a skoré odrody tiež pre listy. Mladé zelené listy obsahujú trikrát viac vápnika ako samotné buľvy, majú tiež viac karoténu a vitamínu C.

Táto zelenina obsahuje značné množstvo vápnika, predovšetkým vitamín B1, vitamín B2, vitamín C, z minerálnych látok soli draslíka, vápnika, fosforu a železa. Zeleninu konzumujeme najlepšie čerstvú, surovú, môžeme ju použiť ako súčasť zeleninových šalátov.

Kulinársky možno kaleráb spracovať na mnoho spôsobov – napríklad ho variť, zapekať, smažiť v trojobale a pod. Lebo chuť kalerábu nie je príliš výrazná, výborne sa dopĺňa takmer so všetkým možným korením, najmä potom so zelenými bylinkami (bazalka, tymián) či s cesnakom.

Varovanie

Túto zeleninu by nemali konzumovať ľudia, ktorí trpia zápalmi žalúdočnej sliznice a dvanástnika, pretože éterické oleje obsiahnuté v kalerábe vyvolávajú bolestivé podráždenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button