Záhrada

Ako a čo urobiť v auguste na záhrade?

čo robiť v auguste na záhradeV auguste prichádza na rad v záhrade predovšetkým úroda ovocia. Podopierame vetvy s bohatou úrodou, aby sa pod ťarchou plodov nezlomili, dávame ale pozor na to, aby sa neodreli. Aby sme tomu zabránili, vložíme medzi vetvy a podperu gumovú podložku. August je tiež posledným mesiacom, kedy rastliny hnojíme. Vysádzame sadenice dvojročných rastlín, hľuzy jesienok, šafranov, cyklámenov a cibule snežienok, bledúľ, kandíky a rebríčky.

Čo je treba na práce na záhrade v auguste:

  • stromové podpery
  • hnojivo
  • záhradnícke nožnice na živé ploty
  • kanvica na zálievku

Podopieranie stromov v záhrade

zber plodov v auguste na záhradePodopierame vetvy s bohatou úrodou, aby sa pod ťarchou plodov nezlomili, dávame ale pozor na to, aby sa neodreli. Aby sme tomu zabránili, vložíme medzi vetvu a podperu gumovú podložku.

Pokračuje úroda marhúľ, zvlášť u neskorých odrôd.

Marhule sú dostatočne vyzreté vtedy, ak majú zatienenú farba plodu  a žlté vyfarbenie. Na priamu konzumáciu nechávame zvyčajne zmäknúť plody na strome.

Zber cibule v auguste

Cibuľa na uskladnenie pomaly dozrieva. Tá by sa nemala žať neskôr, než keď má rastlina asi dve tretiny  uľahnuté, ale ešte stále má zelenú vňať.

Rez stromov

Letným rezom kôstkovíc odstraňujeme zahusťujúci obrast kostrových konárov – jednoročné výhonky, tzv. vlky.

Tento obrast tieni v korune a zvyšuje za teplého počasia vlhkosť. Vo vlhku sa lepšie šíria plesňové choroby a škodcovia.

Ďalšou výhodou letného rezu je možnosť využiť ho na uľahčenie zberu.

Starostlivosť o živý plot v lete

V auguste je potrebné venovať zvýšenú pozornosť živým plotom z listnatých drevín, u ktorých vykonávame druhý rez počas vegetácie. Tretí rok po výsadbe živého plota z ihličnanov vykonávame rez postranných výhonov, pričom bočné strany by nemali tvoriť rovnú plochu.

Výšku plotu zásadne neupravujeme, aj keď výška jednotlivých drevín je rôzna. Upravujeme ju až vtedy, keď dorastie do požadovanej výšky. Zastrihneme ploty z vtáčieho zobu, pristrihujeme ploty z buku a tisu, a taktiež možno tvarovať živé ploty z tují.

Zber semien

Ak chceme z rastlín zbierať semená, uviažeme ich ku kolíkom, aby ich letné búrky nevyvrátili. Semená získavame tak, že zožneme celú rastlinu, ktorú priviažeme za stonky pod strechu, kde ju necháme doschnúť. Potom semená vytraste a uchovávajte v papierových alebo plátených sáčkoch.

Hrušky dozrievajú pomerne rýchlo, a tak nesmú byť pri reze príliš mäkké. Zrelosť sliviek pre zber spoznáme tak, že prinajmenšom z jednej polovice roztvoreného plodu slivky možno vytlačiť šťavu.
Padanie jabĺk a hrušiek, pokiaľ nie sú nahnité, využijeme na mušty a ovocné vína.

Dokončíme očkovanie jabloní, hrušiek a sliviek, čerešní, višní, marhúľ a nakoniec broskýň.
Odrezávame letorasty napadnuté múčnatkou.

Drobné úpravy skalky

Vysievame semená skalničiek s krátkou dobou klíčivosti – poniklec, sasanky, iskerníky. Na skalke obmedzujeme bujne sa rozrastajúce rastliny, najmä plazivé. Staviame novú skalku, aby sa kamene do výsadby rastlín usadili a zem sa uľahla.

ako pestovať jahody v augusteAk máme záhradné jazierko, pretrhávaním v ňom regulujeme množstvo okysličovacích rastlín a odstraňujeme prebytočné listy lekien.

Počas augusta dáme do poriadku aj záhony jahôd. Trsy očistíme od starých listov, odstrihneme šľahúne, záhon okopeme a vyplejeme. Silné trsy oddelíme a ak máme pripravený záhon pre nové jahody, môžeme v polovici augusta začať s výsadbou.

Tipy čo robiť na záhrade v auguste

Delíme a presádzame kosatce, biele ľalie a pivónie. Aby nám na novom stanovišti tieto trvalky zdarne kvitli, musíme ich zasadiť do rovnakej hĺbky, v akej boli na pôvodnom mieste.

U chryzantém a georgín vyštipujeme postranné puky, aby sme docielili mohutných kvetov.

Varovanie

Orezaný materiál zo záhrady odstránime. Ak bol napadnutý – spálime, pokiaľ bol zdravý – rozdrvíme ho a použijeme na mulčovanie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button