Záhrada

Ako používať maštaľný hnoj?

typy maštaľného hnojaMaštaľný hnoj je zlatom všetkých záhradkárov, ktorí ho obdivujú pre svoje schopnosti hnojenia. Jedná sa o neporovnateľne lepšie hnojivo, než akékoľvek chemické hnojivá. Samotný hnoj je zmesou výkalov hospodárskych zvierat, ktoré sú zmiešané s podstielkou. Všeobecne sa rozdeľuje hnoj práve podľa druhov zvierat, ktoré sa podieľali na jeho vzniku. Použitie hnoja je veľmi široké, ako ho teda na záhrade využijeme?

Rôzne druhy hnojov a aký maštaľný hnoj si vybrať

Kravský hnoj je veľmi vyhľadávaný maštaľný hnoj, ktorý je výživným hnojivom využívaným na hnojenie všetkých druhov rastlín.

Samotná krava sa živí iba rastlinnou stravou, z toho dôvodu je kravské hnojivo tým najlepším, čo môžu rastliny dostať. Kravský hnoj vždy pridajte k zemine, alebo ho s ňou zmiešajte a rastliny razom rýchlejšie porastú, keďže budú mať mnoho živín.

ktorý maštaľný hnoj použiťKonský hnoj má rovnaké využitie ako kravský hnoj, skvele hnojí akékoľvek rastliny. Ak ním disponujete, tak ho použite aj do kompostérov pre vytvorenie kvalitného kompostu.

Prasací hnoj sa nehodí ku všetkým druhom rastlín a to preto, lebo má málo vápnika a draslíka.

Použite ho však smelo pre hnojenie malín, póru a zeleru.

Králičí, ovčí a kozí hnoj

maštaľný hnojJedná sa o najvýživnejšie hnoje, pretože sú bohaté na živiny. Používajte ich iba pri rastlinách, ktoré vyžadujú veľa živín, pri ostatných rastlinách by spôsobil príliš rýchly rast, takže ho skôr kompostujte.

Hydinový trus sa veľmi rýchlo rozkladá, používajte ho iba do kompostov.

Nepoužívajte ale hnoj z veľkochovov, ten obsahuje nevhodné látky ako napríklad fosfor.

Upozornenie

Väčšina hnojov je veľmi výborná na hnojenie, ostatné sú perfektné na kompostovanie, ale treba si dávať na určité veci pozor.

Hnoj nesmie nikdy pochádzať od zvierat, ktoré užívajú akékoľvek lieky, antibiotiká alebo hormóny. Tieto látky sa totiž nerozložia a dostanú sa aj do rastlín, ktoré hnojíte. Vždy sa uistite, aký má hnoj pôvod. Inak sa nemusíte báť maštaľný hnoj používať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button