AkoaPreco.com > Záhrada > Ako na vošky na izbových rastlinách

Ako na vošky na izbových rastlinách

ako na vošky na izbových rastlináchVošky sa na izbových rastlinách môžu objaviť kedykoľvek. Stačí mierny vietor alebo novo zakúpená infikovaná rastlina. Mierne napadnutia často nespoznáte a tento hmyz sa veľmi rýchlo množí. Ako na vošky na izbových rastlinách. Pomôže tabak, levandule alebo mydlová voda.

Kedy sa vošky na izbových rastlinách najčastejšie vyskytujú?


Najväčšie nebezpečenstvo výskytu vošiek je na jar a v lete. Stačí, aby do bytu vletela jedna oplodnená samička a a pohroma sa môže začať. Spoznáte ich pomerne ľahko: ide o 1-3 mm veľký okrídlený hmyz, ktorý sa s obľubou zdržiava na mladých listoch a pukoch. Pri letnení izbových rastlín vás tiež môže varovať výskyt mravcov, ktorí sajú od vošiek sladkú medovicu.

Ako proti voškám bojovať?

postrek izbových rastlín proti voškámPri boji s voškami je najlepšia prevencia. Rastliny treba pravidelne kontrolovať. Ak sa totiž výskyt vošiek zachytí v samom začiatku, stačí často kvetinu dôkladne osprchovať a nastriekať roztokom jari a vody (1 lyžica jari na pol litra vody).

Druhý deň je potrebné kvetinu znovu osprchovať čistou vodou a zákrok opäť zopakovať po týždni (kvôli zachráneným vajíčkam).

levanduľa proti voškámĎalším účinným prostriedkom je tabakový výluh. Krabičku cigariet (alebo primerané množstvo ohorkov) namočte cez noc do vedra vody (asi 5 l) a ráno napadnutú rastlinu poroste. Opakujte po dobu troch dní, najlepšie 3x denne. Po skončení liečby osprchujte rastlinu čistou vodou.

Voškám sa nepáči ani vôňa levandule. Stačí teda medzi napadnuté kvetináče zavesiť vrecúška so sušenou bylinkou a vošky odtiahnu inam.


Rôzne druhy vošiek

Stretnúť sa môžete aj s koreňovými voškami – tie napádajú najmä bromélie, kaktusy, palmy a cibuľoviny. Napadnutú rastlinu spoznáte podľa žltnúcich listov a neprirodzeného voskovitého povlaku na koreňoch. Aj tu pomôže výluh z tabaku alebo špeciálne dravé hlísty, ktoré kúpite v záhradníctve.

Ak nezaberie žiadny z prírodných prostriedkov, poobzerajte sa v obchodoch po prípravkoch s obsahom mastných kyselín alebo pyretrínov extrahovaných.

Tipy

Ak chcete mať istotu, že sa vám počas liečby vošky neprenesú na inú rastlinu, obaľte tú napadnutú jemnou sieťkou.

Ak sa na vašich rastlinách objavujú vošky často, poobzerajte sa po hnojivách s menším obsahom dusíka. Veľké množstvo dusíka totiž vedie k príliš rýchlemu rastu a slabým neduživým výhonom, ktoré vošky rady napádajú.

Varovanie


Vošky treba odstrániť ihneď po tom, čo ich prítomnosť objavíte. Jednoducho ich rozpučte alebo odstráňte celý napadnutý list. Až potom aplikujte niektorý z postrekov.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.