Záhrada

Ako pestovať kurkumu?

pestovanie kurkumy

Prečítajte si článok ako správne pestovať kurkumu. Kurkuma je povestná liečivými účinkami, ktoré sú porovnateľné s mnohými liekmi. Je silným antioxidantom a priaznivo pôsobí na trávenie. Kurkuma pochádza z Juhovýchodnej Ázie. Tu sa pestuje ako bylina, alebo ak chcete korenie. Koreň kurkumy je nenahraditeľnou súčasťou ázijskej kuchyne. Kurkume sa tiež hovorí indický šafran, lebo je to vlastne korenie zo sušeného mletého podzemku kurkumovníka a používa sa ako súčasť koreniacich zmesí, napríklad aj v kari korení,  a i. Pestovanie kurkumy je možné aj doma – pestujeme ju ako izbovú rastlinu.

Návod a postup ako pestovať kurkumu

Kurkumu si môžete u nás kúpiť v bežných záhradných centrách alebo v supermarketoch.

Kurkumu je možné pestovať aj doma ako dekoratívnu izbovú rastlinu.

Požiadavky na pestovanie kurkumi

kurkumaKurkuma má požiadavky na teplé a svetlé stanovište s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Zemina v nádobe by mala byť piesočnatá, ílovitá s nevyhnutnou drenážnou vrstvou na dne kvetináča alebo ozdobnej nádoby.

Pre kurkumu je charakteristické striedanie vegetačného obdobia s obdobím pokoja.

Zavlažovanie a hnojenie

V dobe rastu a kvitnutia vyžaduje kurkuma výdatné zavlažovanie a raz za dva týždne prihnojenie tekutým hnojivom. Vzdušnú vlhkosť môžeme zabezpečiť častým rosením.

Kvitnutie

Kurkuma vykvitá od júla do októbra a kvety vydržia na rastline až tri mesiace. Aby vykvitla, je potrebné udržiavanie teploty okolo 25 a 30 ° C.

Obdobie pokoja

Ako pestovať kurkumuPo odkvitnutí, zhruba v novembri, opadajú listy a cibule sa zaťahujú, čo je doba potrebná pre umiestnenie rastliny na chladné a svetlé stanovište, kde ju zalievame len veľmi mierne.

Optimálna teplota by sa mala udržiavať okolo 7 ° C. Mierne zavlažovanie je nutné preto, aby cibuľa nevyschla.

Množenie

Koncom marca až začiatkom apríla ďalšieho roka, môžeme cibuľu zasadiť do nového substrátu. Rozmnožovanie kurkumy sa deje delením koreňov.

Tipy

Korenie kurkuma je vhodné do indickej a thajskej kuchyne a má skvelé účinky na tráviaci systém.

Zaujímavosťou je,  že najväčším producentom kurkumy je India. Rastliny kurkumy dosahujú výšku do jedného metra a na dlhých stonkách rastú oválne listy, medzi ktorými sú drobné fialové kvety.

Prečítajte si aj tieto články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button