Ako pestovať maliny?
Najmä deti ocenia malinovník na záhrade. Pri voľbe vhodnej odrody malín je možné zberať maliny cez celé leto až do jesene. Ak je malinovník vysadený na vhodnom stanovišti, nie je náročný na starostlivosť. Prečítajte si ako pestovať maliny – čiže malinovník.
Návod ako správne pestovať maliny
Vhodné stanovište pre maliny
Malinovník je pôvodne lesný ker, preto vyžaduje skôr vlhkú a priepustnú pôdu, ktorá je dostatočne zásobená humusom.
Vyhovuje mu mierne zatienenie. Miesto nesmie byť suché, pretože malina je pomerne náročná na vlahu.
Výsadba
Maliny zvyčajne vysádzame na jeseň, ale môžeme ho pestovať aj v predjarí. Miesto výsadby treba hlboko zrýľovať a pohnojiť dobrým kompostom.
Ak je viac kríkov, je potrebné nechať medzi nimi aspoň polmetrovú vzdialenosť. Výhony malinovníku skrátime pred výsadbou na jednu tretinu pôvodnej dĺžky.
Treba počítať s tým, že malina sa rýchlo rozrastá a niekedy sa chová až ako burina.
Ak ju vysádzame k plotu, musíme dbať na to, aby neprerastala k susedom. Vykopeme úzku, asi 70 cm hlbokú priekopu. Na stenu priekopy smerom k susedovi dáme dechtový papier a priekopu vyplníme škvarou, ktorú náležite utlačíme. Pred touto priekopou urobíme záhon a na ten malinovník vysádzame.
Vždy na jeseň nechávame na malinovníku štyri až šesť najsilnejších výhonov a ostatné vyrežeme až pri zemi. Malinovník plodí na dvojročnom dreve, ktoré hneď po zbere vyrežeme, aby narástli nové silné prúty. Tie potom na jar skrátime asi o tretinu. Malinovník množíme odnožami, ktoré vyrastajú z náhodných púčikov na koreňovom krčku.
Škodcovia a choroby malín
Najzávažnejším ochorením malinovníku sú virózy, pri ktorých listy žltnú a rastlina je menej produktívna. Chemické prostriedky sú neúčinné, pretože vírus pôsobí vnútri buniek rastlín. Čiastočne pomáha spálenie odplodených výhonov: odstránime tak aj zárodky chorôb.
Žltnutie žilnatiny listov je väčšinou reakciou na príliš zásadité prostredie.
Najefektívnejšie je prihrnutie kompostom. Chemická ochrana malinovníku pred živočíšnymi škodcami nie je v domácich záhradách väčšinou nutná.
Jesenné odrody trpia červivosťou len výnimočne. Nie je však vhodné pestovať maliny v blízkosti lesa, brehov a podobne, ak tam rastie planý malinovník.
Zdrojom šírenia škodcov môže byť aj pestovateľsky zanedbaná malina v susedovej záhrade.
Úroda malín
Plody zbierame opatrne a bez stopky. Ak nejdú ľahko oddeliť, neskúšajte to silou! Zozbierané maliny dlho nevydržia, a to zvlášť vo vlhku a teple.
Ak ich chceme udržať čerstvé pre krátke skladovanie, odstrihneme nožnicami celý výhon s plodmi a nedotýkame sa ich.
Tipy ako pestovať maliny
1. Malinovníky so žltými plodmi sú síce atraktívne, ale žlté maliny nie sú tak aromatické ako červené.
2. Pestovať maliny je možné aj zo semena. Skúsení záhradníci však radšej odporúčajú nákup sadeníc známych odrôd.
Odporúčané články: