Záhrada

Ako si vypestovať granátové jablko?

ako si vypestovať granátové jablkoGranátové jablko patrí k exotickému ovociu a je plodom granátovníka obyčajného. Dôležité je ale to, že vypestovať granátové jablko je možné aj ako kvetináčovú rastlinu napríklad na terase, takže granátové jablká s červenými jadierkami si môžete vypestovať sami doma a ochutnávať potom podľa ľubovôle.

Čo všetko je nutné vedieť, ak si chceme vypestovať granátové jablko?

Granátové jablko je symbolom plodnosti a znovuzrodenia, vďaka obsahu antioxidantov pomáha šťava z granátového jablka tiež v prevencii a liečbe chorôb horných dýchacích ciest a proti vplyvom zlého životného prostredia na zdravie.

Jadierka a listy granátového jablka obsahujú fytoestrogény s priaznivým vplyvom na zdravie mužov i žien, ovplyvňujú napr. stav ciev alebo kože.

Pokyny pre pestovanie granátového jablka na začiatok

pestovanie granátového jablko v domácnostiGranátovník budete môcť dobre tvarovať, môžete ho preto pestovať vo forme kríka alebo v podobe stromčeka na balkóne, na terase alebo v zimnej záhrade. Možno samozrejme zakúpiť aj trpasličie odrody.

Granátovník znáša dobre aj nízke teploty do 0°C, však cez zimu ho vždy premiestnite do chladnej miestnosti a obmedzte zálievku.

Granátovník obyčajný dorastá vo voľnej prírode 2 až 5 metrov, známe sú však aj trpasličie odrody, ktoré vám vyrastú do výšky do 1 metra.

Pestovanie granátovníka – nákup semien

vypestovať granátové jablko u vás domaSemená granátovníka kúpite v špecializovaných internetových obchodoch. Semená granátovníka vyberte z obalu a nechajte najprv vykvasiť deň alebo dva vo vode.

Semená potom prepláchnite, odstráňte dužinu a osušte.

Vysievajte ich ihneď. Klíčivosť semien granátovníka je pomerne dobrá, vyžaduje však teplotu 10 až 25°C.

Aké sú nutné podmienky, keď si chceme vypestovať granátové jablko?

Semená granátovníka zasejte do kvetináčov, ktoré naplníte zmesou zeminy a piesku. Môžete použiť bežný substrát na izbové kvetiny odľahčený pieskom alebo agroperlit v pomere 3:1. Semená vložíme zhruba do hĺbky 1 cm.

Dvakrát do mesiaca hnojte, od februára do septembra. Rastlinu zazimujte pri obmedzenej zálievke a pri teplote od 0 do 15°C tak ako každú subtropickou rastlinu. Granátovník je na zimu opadavý, takže ho môžete zimovať v miestnosti s nedostatkom svetla.

Čakanie na granátové jablká

vypestujte si granátové jablko domaGranátovník pestovaný zo semien rastie pomerne rýchlo, po dvoch až troch rokoch môžete začať zastrihávať a tvarovať jeho korunku alebo kerovitý tvar.

Za dobrých podmienok začne plodiť granátové jablká v starobe 5-7 rokov. Zakrpatená odroda Nana, ktorá sa pestuje ako bonsaj, plodí už v dvoch rokoch.

Ako jesť granátové jablká

Granátové jablká sa nejedia rovnako ako naše jablká. Granátové jablká majú tvrdú šupku, ku šťavnatej dužine sa dá dostať niekoľkými postupmi.

Jeden z nich je nasledujúci: z granátového jablka odkrojte časť s kalichom a potom ho narežte na štyroch miestach.

Potom na päť minút jablko ponorte do misky s vodou a potom ho roztrhnite. Tenkú dužinatú prepážku tiež nejeme, takže si ju budeme musieť oddeliť od semien. Na dno nádoby s vodou budú padať jedlé časti – semená s dužinou, na hladine vody zostanú nejedlé časti granátového jablka.

Vieme už ako vypestovať granátové jablko, čo sa s nimi dá robiť?

Z granátového jablka sa najčastejšie robí šťava do koktailov a džúsov. Zo miešaných nápojov je známy nápoj Ružový granát (1/3 šálky džúsu z granátového jablka, 1/4 šálky pomarančového džúsu, 1/4 šálky perlivé vody, 3 polievkové lyžičky vodky a kocky ľadu) alebo napríklad Granada koktail s tmavým rumom a granadinou.

Granátové jablko možno kulinársky upraviť ako predjedlo (nátierka s granátovým jablkom, plnené papriky s granátovým jablkom), hlavné jedlá (grilovaný baklažán s omáčkou z granátového jablka), šaláty (krevetový šalát s granátovým jablkom), omáčky, dezerty a viacero druhov nápojov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button