Záhrada

Ako a kde pestovať bambus?

bambusViete ako pestovať bambus? Bambus je vlastne tráva so schopnosťou drevnatieť. Väčšina druhov je tropická alebo subtropická. Drevnateniu bambusu umožňuje vyrásť oveľa vyššie, než sú toho schopné trávy. Bambusy sú neprekonateľné, veľké a výrazné exotické rastliny. Ak im dobre vyberieme spoločníkov, dojem z nich sa nijako nezmenší.

Čo budete na pestovanie bambusu potrebovať

  • rýľ
  • sadenice bambusu
  • kanvica so zálievkou

Bambusový les

bambusáriumTam, kde je priestor neobmedzený, možno bambusy vysádzať samostatne a potom, keď vytvoria lesík, možno nimi vysekať cestičku. Tú potom zasypať štrkom.

Pridaním okruhliakov sa dojem ešte zosilnie. Keďže sa do pestovania zavádzajú stále nové druhy, rozširuje sa aj rôznorodosť vo výške, veľkosti listov a stebiel, farbe a vzhľade bambusov.

Trsy bambusu

Druhy, ktoré tvoria trsy, sa šíria do strán pomerne pomaly. Korene bambusu sa vetvia a vytvárajú nové trsy v krátkych vzdialenostiach.

Odnožujúce druhy vysielajú nové výhony z rýchlejšie sa šíriacich koreňov vo väčších vzdialenostiach a bývajú invazívne.

Bambus v kvetináčoch

Bambusy možno sadiť aj do nádob, vyzerajú v nich neobyčajne príťažlivo. Starostlivosť o ne je jednoduchá – nesmú sa nechať vyschnúť.

Na dno kvetináča – najlepšie v prírodných farbách – dajte drenáž, buď  štrkovú alebo z hlinených črepov, na to vrstvu hlinitého substrátu.

Povrch koreňového balu musí ležať 3-4 cm pod okrajom kvetináča. Po vybratí z dočasného obalu rozvoľníte korene, aby ste umožnili ich rozrastanie do pôdy. Odrežte tiež všetky príliš dlhé odnože.

Rastlinu umiestnite do stredu, nasypte substrát okolo rastliny a jemne ho utlačte prstami. Na koreňovom bale by mali byť tak 2-3 cm substrátu.

Voľnokorenné bambusy

Voľnokorenné bambusy vysádzame ihneď, aby im nevyschli korene. Rastliny by čoskoro uhynuli. Ak to neurobíme, musíme umiestniť koreňovú časť do igelitového vrecka, aby si udržala vlhkosť. Zmiešame vykopanú pôdu na dne jamy s niekoľkými priehrštiami záhradného kompostu.

Vyberte rastlinu z obalu, položte ju na vrstvu zmesi pôdy a kompostu a držte pritom rastlinu vo zvislej polohe. Postupne pridávajte po hrstiach pôdnu zmes a zapracujte ju do všetkých medzier.

Zeminu dokonale utlačte, nenechajte žiadne otvory so vzduchom. Vyrovnajte úroveň pôdy, udupte ju a zalejte.

Ako zalievať bambus

rastlinka v kvetináčiVäčšina tráv a bambusov dokáže odolávať suchu od doby, akonáhle sa ujmú.

Čerstvo zasadené rastliny by sa však počas prvého leta mali udržiavať v neustálom vlhku. Je lepšie rastlinu zalievať dvakrát týždenne, a to výdatne.

Lepšie je zalievať priamo ku koreňovému systému a vyhnúť sa pri zálievke listom.

Hnojenie bambusu

Bambusy v nádobách prihnojujeme pravidelne pri zalievaní, alebo po povrchu rozhádžeme granulované hnojivo, ktoré sa bude postupne rozpúšťať.

Bambusy v nádobách vyžadujú častejšiu zálievku ako voľne rastúce rastliny v záhonoch.

Zastrihávanie

Ak vám bambus vyrastie príliš vysoko, skracujte ho ustrihnutím tesne nad uzlinou. Ak je príliš olistený, odstrihnite niektoré vetvy celé, aby ste rastlinu presvetlili.

Tipy na pestovanie bambusu

Výsadbou bambusu možno tiež v záhrade všeličo zamaskovať, napríklad: kompostér, kút s popolnicami, časť plotu, alebo záhradnú kôlňu.

Upozornenie

Žltnutie listov bambusov počas zimy je úplne normálne. Žlté listy odstráňte, aby rastlina vyzerala upravene.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button