Ako pestovať antúrie?
Neviem ako vy, ale ja mám antúrie spojené s noblesou, luxusom, svadbami a s pohrebmi. Pamätám si, že ešte tak dvadsať rokov späť bola známa u nás len tá antúria do vázy, a tá bola pekelne drahá. Dnes si už tieto kvety môžeme celkom bežne pestovať sami. Antúrií je dnes tiež veľa druhov. Ich veľkou výhodou je silná odolnosť a životnosť. Vydržia toho naozaj veľa. Pestovanie antúrie navyše nie je vôbec náročné.
Čo vám treba ak chcete pestovať antúrie:
- nepriame slnečné svetlo
- teplo okolo 20 ° C
- vysoká vzdušná vlhkosť (okolo 80%)
- úplne tekuté hnojivo
- kvetináč alebo záhradu
- voda izbovej teploty
Umiestnenie antúrie
Pri pestovaní antúrie pamätajte na to, že antúriu je vhodné nastaviť tam, kde je nepriame slnko.
Rastliny síce potrebujú veľa svetla, ale vyhovuje im skôr rozptýlené svetlo alebo polotieň.
Priame slnko by ich poškodilo.
Teplota
Antúria má rada teplo, a preto ju pestujte tam, kde sa teplota pohybuje okolo 20 či 21 ° C. V zime a v prípade, že chcete podporiť jej kvitnutie, jej však doprajte teplotu v miestnosti okolo 16 stupňov.
Zemina a polievanie
Pre úspešné pestovanie tejto rastliny potrebujete mať zeminu neustále vlhkú, rastlina ale tiež neznáša premokrenie. Zalievajte ju preto pravidelne odstátou vodou. Pozor, antúria neznáša tvrdú vodu!
Antúria potrebuje pomerne vysokú vzdušnú vlhkosť (60-80%), a preto ju aspoň raz týždenne roste.
Neroste ale kvety, pretože by ste na nich vytvorili nepekné škvrny.
Prihnojovanie
Od marca do októbra antúriu raz za 14 dní prihnojujte úplne tekutým hnojivom. Používame hnojivá, ktoré vyhovujú vresoviskovým rastlinám alebo begóniam a orchideám.
Presádzanie
Rastlinu presádzajte raz za dva roky, vždy v období od marca do augusta. Antúriu zasaďte do zeminy ľahkej až stredne ťažkej, humóznej a vzdušnej, ktorú môžete obohatiť o dubovú kôru, molitan alebo perlit.
Rozmnožovanie
Rozmnožovanie je celkom náročné. Rozmnožovať ju môžete zo semena alebo odrezkami. Množenie zo semien je však pre odborníkov.
Ak by ste to predsa len chceli skúsiť, vyberte si k tomu staršiu, práve nekvitnúcu rastlinu, ktorú najprv vyberte z kvetináča a opatrne ju roztrhnite na niekoľko častí. Každá jednotlivá časť musí mať listy aj korene. Tieto diely potom zasaďte do kvetináčov s adekvátnou zeminou. Tento spôsob množenia antúrie môžete vykonávať od marca do augusta.
Tip
Tieto kvety pomáhajú znížiť hluk v miestnosti a zároveň znižujú znečistenie ovzdušia.
Varovanie
Antúria obsahuje látky, ktoré môžu dráždiť sliznice!