Záhrada

Ako pestovať čemericu?

čemerica orientalis a ako pestovať čemericuČemerice – pestovanie. Dokážu sa predrať na svetlo aj cez silnú snehovú prikrývku a patria k tým prvým kvetom, ktoré skrášlia našu záhradu po zime. Aj preto si získala čemerica náš obdiv. Ako pestovať čemericu? Návod na pestovanie čemeríc, krok za krokom.

Krásna, ale nebezpečná čemerica

Pri pestovaní čemeríc je potrebné si uvedomiť, že ide o jedovaté rastliny. Preto je potrebné dbať na opatrnosť pri starostlivosti o ňu, aj pri reze a prípadnom použití čemeríc v dekoráciách.

Množenie

fialová čemericaČemerici vyhovuje hlinitá pôda s bohatým obsahom humusu (pH okolo 7) a umiestnenie v polotieni až tieni.

Rastlinu možno množiť delením, a to na jar po odkvitnutí.

Jednotlivé oddelené kúsky by mali mať aspoň 4 púčiky a vsádzajú sa na vonkajšie záhony asi 30 cm od seba.

Presádzanie

Ak čemericu v prvej polovici novembra vytiahnete zo záhonu a umiestnite do skleníka vyhriateho na 6 až 8 ° C, možno sa dočkáte vykvitnutia čemerice na Vianoce, tj. asi počas 40 dní, pri teplotách do 17 ° C (nie vyšších) aj skôr, ale kvalita kvetov čemerice môže byť horšia.

Čemerica čierna

Paradoxne odroda Helleborus Niger, čiže čemerica čierna, má biele kvety. Má vytrvalé listy a kvety až odkvitnú, tak zozelenejú. Je vysoká 30-40 cm.

Čemerica čierna kvitne vo februári až marci, ak je mierna zima, tak kvitne aj skôr. Čemerica čierna patrí v našich záhradách k tým najčastejšie pestovaným odrodám.

Tipy ako pestovať čemericu

helleborus nigerAj keď najrozšírenejšie je u nás pestovanie čemerice čiernej, vyskúšajte pestovať aj ďalších zástupcov rodu čemeríc.

Sú to čemerica korzická, č. smradľavá, č. sivozelená, č. vonná, č. východná, č. purpurová alebo tiež č. zelená.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button