ZáhradaAko si vybrať

Ako vyberať a pestovať cibuľoviny?

pekné cibuľnaté kvetyNajzakladanejším kritériom pre rozdeľovanie cibuľovín je ich termín kvitnutia. Rozdeľujeme ich na kvitnúce na jar a kvitnúce v lete. Len nákup zdravých a životaschopných cibúľ a správna výsadba zaistí v neskorších rokoch bohaté a nepretržité kvitnutie. Dnes sa pozrieme, ako cibuľoviny vyberať, nakupovať a vysádzať na záhone, do nádob, prípadne do trávnikov.

 Čo vám treba ak chcete pestovať cibuľoviny:

  • cibuľoviny
  • nádoby na cibuľoviny
  • výsadbové košíky
  • substrát pre výsadbu cibuľovín alebo vedro preosiateho kompostu a vedro piesku
  • rýľ
  • lopatka
  • krhla

Cibuľnaté kvety nadchnú rozmanitosťou farieb a tvarov

zakoreňovanie cibuľovinTulipány majú rafinované tónovanie kvetov a výrazný tvar okvetí je niekedy navyše skrášlený rozstrapkaným alebo strihaným okrajom okvetných lístkov.

Cibuľoviny obohacujú leto a dávajú vyznieť jeseni.

Majú moc premeniť každú záhradu v krásny ostrov plný vôní.

Množenie cibuľovin

ako vysadzať a pestovať snežienkuViacero drobných cibuľnatých a hľuznatých rastlín napríklad snežienky, scily, niektoré druhy šafranu a modravky sa najlepšie rozširujú z určitého chráneného východného bodu. Čo je zvyčajne časť medzi trávnikom a kríkovou skupinou.

Hľúzky jesenných šafranov dávajte do zeme od polovice augusta, ostatné druhy do konca októbra.

Pestovanie narcisov

Na rozdiel od tulipánov narcisy nespotrebúvajú cibuľu a majú rady vlhkejšiu pôdu, aj keď premokrenie neznášajú. Všetky narcisy sú jedovaté.

Nechutia teda ani hrabošom ani hlodavcom. Sortiment narcisov je tak široký, že snáď každý si môže splniť svoje želanie. Len je potrebné nezabudnúť, vysadiť ich včasne tj. najlepšie do konca septembra.

Narcisy môžete vysádzať po tulipánoch ale nie naopak. Tulipány nesmiete nikdy vsádzať do pôdy po narcisoch.

Cibuľu vysádzajte do hĺbky 2,5 x väčšia ako je výška cibule. To znamená, že nad špičkou cibule musí byť výška pôdy 1,5 x vyššia, než je výška cibule. Narcisy presádzajte za 3 až 4 roky. Vyberať môžete z najrôznejších hybridov. Od jednofarebných až po dvojfarebné, od skalkových po vysoké, jemne voňajúce, s odlišnými farbami koruniek, po veľmi krehko vyzerajúce kvety.

Pestovanie hyacintov

Medzi nezabudnuteľné cibuľoviny patria tiež hyacinty. Tie sa rovnako ako tulipány na začiatku leta vyberajú z pôdy a vysádzajú sa späť opäť na jeseň. Vôňa ich kvetov býva tak silná, že z nej môže rozbolieť hlava.

Hyacinty sú tiež šľachtené v rôznych farbách a dokonca aj s plnými kvetmi. V našich záhradách patria k veľmi hojným cibuľovinám.

Pestovanie ľalií

Za symbol čistoty sú už dlho považované ľalie. Majú nádherné kvety v ohnivých a jemných farbách s omamnou vôňou. Ľalie sú vápnomilné a ich cibule neznášajú zamokrenú pôdu.

Ľalie rovnako ako ostatné cibuľnaté rastliny vytvoria každým rokom novú cibuľu. Tá vyrastie niektorým rastlinám vnútri  starej cibule. V čase kvitnutia, ľalie na záhone dominujú a pútajú k sebe obdivné pohľady.

Pestovanie tulipánov

vyberanie a pestovanie tulipanovVeľkú farebnú pestrosť na záhonoch si môžeme dopriať výsadbou tulipánov. Tie sa cítia veľmi dobre aj v nádobách, tam vysádzame nízke plané druhy alebo botanické tulipány.

Rod tulipánov má asi 100 druhov, takže je naozaj z čoho vyberať. Plané druhy sú po skríženiach schopné vytvárať potomstvo nových farieb a vzrastov, takže viacero tulipánových noviniek nekončí, ale naopak, môžu nás v budúcnosti prekvapiť ešte mnohokrát.

Kedy cibuľoviny vysádzať

pekná modra cibuľovinaPočas celého októbra môžeme vysádzať cibule tulipánov, krókusov a hyacintov.

Vhodná je výsadba do najrôznejších nádob, predovšetkým širokých hlinených kvetináčov. Na dno nádoby nasypeme najprv drenážnu vrstvu piesku asi 2 – 3 cm a potom živný substrát, dobre uležaný kompost alebo záhradnú zeminu.

Nádobu zapustíme do záhona tak, aby sme dodržali správnu výšku pôdy nad vysadenou cibuľou.

Výhodou sadby do nádob je ľahká manipulácia s cibuľami a zabránenie poškodeniu zásobných orgánov hlodavcami.

Tipy ako pestovať cibuľoviny

fialka na záhradeAk zatúžime mať na záhrade modro kvitnúce rastliny, môžeme vysadiť z cibuľovín napríklad modrice, scily, kalokvety, modravky, kosatčeky, iniony.

Varovanie

Úplne bežné druhy nás môžu zaskočiť svojimi jedovatými účinkami, napríklad: tulipány, šafrany, narcisy, zornice, árona, glorióza alebo bacuľky, bledule, korunkovky alebo snežienky.

Vedeli ste, že semená bledúľ roznášajú mravce? Semeno má totiž na sebe chutné tučné mäsko pre mravce.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button