Záhrada

Ako pestovať slnečnicu?

pekná veľká slnečnicaSlnečnica je krásna a užitočná rastlina. Slnečnica na nás pôsobí pozitívne, vyrábame z nej olej a jej semienka sú chutné a bohaté na živiny. Najviac o slnečniciach vieme, že sa pestujú na poliach, obzvlášť juh Slovenska je zaliaty slnečnicami. Pestovať slnečnicu je však naozaj jednoduché a môžete si ju vypestovať aj na balkóne alebo doma v byte. Odborníci ju vedľa fazule odporúčajú ako prvú pestovanú rastlinu malým deťom. Chcete si vypestovať záhon slnečníc, alebo si vytvoriť malý žltý kútik pre radosť? Poradím vám.

Čo vám treba ak chcete pestovať slnečnicu:

  • kvalitné semená slnečnice
  • vhodnú pôdu
  • záhradu alebo kvetináč
  • vodu
  • sadenice
  • hnojivo

Výber správnej odrody slnečnice

ako správne pestovať slnečnicuSkôr ako sa pustíte do sadenia slnečníc, vyberte si správnu odrodu. V dnešnej dobe existuje už veľa slnečníc, rôzne veľkých, rôzne farebných a existujú dokonca aj také, ktoré nie sú len jednoročné, ale sú aj trvalkami.

Viacročné slnečnice odporúčam pre izbové pestovanie.

Umiestnenie

Miesto pre slnečnicu nájdite také, ktoré je chránené pred vetrom, ale zároveň je aj slnečné.

Kedy slnečnicu sadiť

Semená slnečnice na záhrade vysievajte v polovici apríla, a medzi jednotlivými rastlinami nechajte dvadsaťcentimetrovú medzeru, do hĺbky 2 cm. V rovnakom období saďte semená slnečníc tiež do nádob.

Vhodná pôda pre slnečnice

sadenie slnečniceSlnečnicu zasaďte do bežnej záhradnej zeminy. Rastlina potrebuje dobre priepustnú pôdu bohatú na humus.

Ak je zemina dostatočne výživná, tak ju dokonca nemusíte hnojiť. Inak však slnečnice rozhodne prihnojujte bežným tekutým hnojivom cca 1 x 14 dní.

Priväzovanie slnečníc

Nezabudnite vyššie odrody priväzovať, pretože inak by sa vám mohli polámať alebo vyvrátiť z koreňov. Oporu slnečnice poskytnite už od veľkosti 30 cm.

Polievanie

Slnečnica má rada vodu, ale neznáša premokrenie. V čase sucha a horúčav ju veľa zalievajte. Nedostatok vody sa okamžite prejaví zvesením listov aj kvetov.

Po zaliatí sa ale rýchlo spamätajú. Keď je teplo, zalievajte ju preto každý deň.

Kvitnutie

Ak chcete dosiahnuť ďalšieho kvitnutia, musíte rastlinu zbaviť hlavného kvetu v dobe, keď už má dozreté semená.

Slnečnicu do vázy alebo ako dekoráciu strihajte plne rozvinutú. V prípade, že ju chcete použiť usušenú, strihajte práve sa otvárajúce kvetenstvo.

Na jeseň zozbierajte semená slnečnice pre ďalší jarný výsev.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button