Živé vianočné stromčeky v kvetináči sú trendom, niekoľkých posledných rokov. Smutné ale je, že aj napriek dobrému úmyslu skončí väčšina z nich na jar pri popolniciach. A pritom môžete taký vianočný stromček pri správnej starostlivosti používať cez vianočné sviatky aj niekoľko rokov za sebou. Pozrite si článok ako pestovať vianočný stromček v kvetináči?
Čo potrebujete na vianočný stromček v kvetináči:
- vianočný stromček s koreňovým balom
- kvetináč
- keramický kvetináč
- zemina
Výber vianočného stromčeka
Nákup stromčeka je najdôležitejší. Určite neodporúčam vykopávať malú jedličku či smrek priamo v lese. Je to krádež a hrozí vám za to pokuta. Oveľa lepšie je kúpiť si urastenejšiu sadeničku priamo v lesnej škôlke.
Ak natrafíte na stromčeky vrátane koreňového balu na trhu, všímajte si niekoľkých vecí: Vetvy musia byť sviežo zelené a nepoškodené, to platí najmä o tých v najnižších radoch. Pri stromčekoch zabalených v sieťke sa to odhaduje len veľmi ťažko, také teda neodporúčam.
Koreňový bal musí byť vlhký – nie premokrený, ale tiež nie vyschnutý. Ak natrafíte na stromčeky už zasadené v kvetináči, opatrne ich z neho povytiahnite. Ak sa hlina rozsype všade okolo, svedčí to o nedostatočne vyvinutom koreňovom obale.
Pri výbere dbajte aj na druh obstarávaného ihličnanu. Domácnosti s malými deťmi a zvieratami by mali zvoliť jedličku alebo borovicu hodvábnu.
Zasadenie stromčeka do kvetináča
Kvetináč by mal byť vždy široký aspoň 40 cm a dostatočne stabilný, aby ste rozsypanú hlinu nevysávali po koberci.
Odporúčam kvetináče keramické, ale použiť môžete aj hrubostenné plastové. Drenážny otvor v kvetináči prikryte keramickým črepom a stromček zasaďte tak, aby bol kŕčok stromčeka (miesto, kde ku kmeňu prirastá najspodnejší pár konárov) 3-4 cm nad povrchom kvetináča. Je to praktické kvôli zalievaniu. Voľné miesto vyplňte bežnou zeminou pre izbové rastliny a dôkladne po všetkých stranách pritlačte.
Ak je bal stromčeka príliš stlačený, pred samotným zasadením narovnajte niekoľko korienkov.
Ako sa starať o vianočný stromček
Po prinesení domov uložíme stromček na niekoľko dní do chladnej miestnosti. Do obývačky ho prenesieme až tesne pred Štedrým dňom, a nenechávame ho vnútri dlhšie ako tri týždne. Po celú dobu stromček umiernene zalievame. Hnojivo ani nič podobné nie je nutné.
Po Vianociach prenesieme opäť stromček na krátky čas do chladnejšej miestnosti a potom ho bez obáv umiestnime von. Kvetináč je dobré obaliť novinami a v bezmrazých dňoch je nutné stromček zalievať. Na jar ho môžete zasadiť na vhodné miesto v záhrade.
A keď sa o neho budete dobre starať, môžete si nasledujúci rok priniesť domov o niečo väčší krajší symbol vianočných sviatkov.