Ako pestovať kaliny?
S kalinou sa najčastejšie stretávame v takzvaných vidieckych záhradách. Je škoda, že v súčasnej výsadbe záhrad sa kaliny trochu zanedbávajú. Vzhľadom sú však veľmi krásne, takmer celoročné a je škoda ich na svojej záhrade nemať. K vidieckym typom záhrad tieto rastliny určite patria.
Existuje približne 200 druhov kalin, ku ktorým patria druhy opadavé aj vždyzelené. Väčšinou kvitnú bielo a ich kvety sú viac či menej voňavé.
Čo budete na pestovanie kalín potrebovať
- rastliny vybraných odrôd
- rýľ
- kanvica s vodou
- hnojivo
- záhradné nožnice
Požiadavky na pestovanie
Rôzne druhy kalín majú rôzne požiadavky na pestovanie. Vždyzelené druhy uprednostňujú výživné, primerane vlhké a skôr kyslé, dobre priepustné pôdy.
Miesto vyžadujú slnečné, maximálne polotienisté. Tie ostatné sa uspokoja zvyčajne s normálnou záhradnou pôdou a stanovišťom na plnom slnku.
Nevyžadujú žiaden špeciálny rez, ale za presvetlenie kríkov sa vám odmení hojnejším kvitnutím.
Tie najvhodnejšie kaliny
Pre naše záhrady sú najvhodnejšie nasledujúce odrody:
- kalina obyčajná: dorastá až 4 m, kvitne v máji až júni bielym kvetom, široká a vzpriamená.
- kalina japonská: dorastá 2-3 m, kvitne v máji až júni smotanovo bielym kvetom, rastlina je široko rozložená.
- kalina tušalaj: dorastá 2-3 m, kvitne v máji až júni bielym kvetom, rastlina je hustá, vzpriamená.
- kalina vonná: dorastá 2-3 m, kvitne v marci až apríli, ružový a biely kvet, rastlina je hustá, vzpriamená.
- kalina carlesii: dorastá do 1,5 m, kvitne v apríli až máji, ružový kvet, rastlina je menšia a guľovitá.
- kalina bodnanská: dorastá do 3 m, kvitne v marci a apríli, ružovkastý a voňajúci kvet, rastlina je vzpriamená, guľovitého tvaru.
Opadavé kaliny
Opadavé druhy bývajú často veľmi pekné aj v jesennom období, keď sa ich listy krásne vyfarbujú v rôznych odtieňoch žltej, oranžovej, bronzovej až ohnivo červenej farby.
Niektoré druhy sú ozdobné aj svojimi plodmi, sú to korálovo červené kôstkovičky. Aj keď farba plodov môže byť v závislosti od druhu červená až čierna. Plody vydržia na kríku dlho do jesene. Plody kaliny sa považujú za jedovaté. A nielen plody, aj kôra môže spôsobiť obzvlášť citlivým ľuďom vyrážku pri poranení.
Využitie kaliny
Domáce druhy kalín sa dobre hodia aj pre vytvorenie voľne rastúcich, živých plotov a deliacich stien.
V záhradkách a predzáhradkách môžu byť tiež zaujímavou solitérnou rastlinou.
Vo väčších úpravách ich sadíme do redších, zmiešaných skupín na okraj stromových porastov tak, aby vynikli ich zaujímavé jarné kvety.
Zálievka
So zálievkou u kalín nie je treba si robiť veľké starosti. Pravidelnú zálievku vyžadujú iba v prvých dvoch rokoch po výsadbe. V ďalších rokoch, po pevnom zakorenení si vystačia len s prirodzenou zálievkou vo forme dažďa, rosy. Vo veľmi sparných dňoch zalievame mladšie rastliny navečer a výdatne.
Rozmnožovanie kaliny
Kaliny sa rozmnožujú stonkovými či polodrevitými rezmi kedykoľvek počas roka. Krížené odrody sa rozmnožujú štepovaním.
Bežné druhy kalín možno tiež množiť potápaním, čo znamená, že vyzretú vetvu blízko zeme ohneme smerom nadol, minimálne 10 cm drevitej časti zasypeme hlinou a môžeme upevniť v zeme háčikom, aby sa vetva nevyšmykla.
Necháme zakoreniť do budúceho roka. Potom zakorenenú vetvu rezom oddelíme od materskej rastliny.
Tip ako pestovať kaliny
Existuje aj kalina modroplodá s veľkými kožovitými listami. Rastie do veľmi elegantného kužeľovitého tvaru. Je plne mrazuvzdorná.
Varovanie
Kaliny zvyčajne chorobami netrpia. Často sa však na novo vyrastených častiach objavujú vošky v hojnom počte.
Ak nepomôže prudké spláchnutie vodou, ani ručné odstránenie, pravdepodobne bude potrebný zásah niektorým z chemických prípravkov na vošky.