Záhrada

Ako pestovať tillandsie?

pestovanie tillandsieTillandsie sú u nás zatiaľ nie príliš známe epifyty. Pochádzajú z tropických oblastí amerického kontinentu. Dnes sa u nás dajú zohnať hlavne na špeciálnych výstavách alebo aj v lepších kvetinárstvach. Informácie od predavačov o ich pestovaní sú ale často neúplné, alebo dokonca nepravdivé. V tomto článku sa dozviete ako tillandsie správne pestovať.

Čo je potrebné na pestovanie tillandsie:

  • tillandsiu
  • rozprašovač
  • kúsok vetvičky
  • silónovú pančuchu
  • drôtik
  • nôž
  • hnojivo

Odkiaľ tilandsie pochádzajú?

Prvé správy o tillandsií doviezol do Európy už Krištof Kolumbus. Presného botanického zaradenia sa ale dočkali až o tri storočia neskôr.

Nevykonal ich nikto iný ako známy prírodovedec Karl Linné. Mylne ich vtedy považoval za rastliny neznášajúce vodu.

Dnes už síce vieme, že sa mýlil, ale mnohí laici sa bohužiaľ jeho názoru stále držia.

Ako žijú?

ako správne pestovať tillandsieTillandsie radíme medzi epifyty. Nerastú totiž na zemi, ale v korunách stromov.

Všetky živiny ale prijímajú zo vzduchu pomocou špeciálnych šupín.

Korene im slúžia len na ukotvenie k podkladu. Na stromoch teda nijako neparazitujú.

Ako tilandsie ich pestovať?

V obchodoch sa môžete stretnúť s tromi typmi predávaných rastliniek: samostatné, prichytené na kmienok alebo vsadené v kvetinových aranžmánoch po viacerých kusoch. Najpraktickejšie je kúpiť si rastlinku na kmienku, ktorú doma zavesíte na záclonu alebo niekam blízko k oknu.

Kvetinové aranžmá bývajú nepraktické, pretože k ich tvorbe býva použité lepidlo a akonáhle rastlinky trochu povyrastú, nastáva problém s ich „presadením.“ Rastlinku kúpenú samostatne (výhodou je ale jej nízka cena) si zasa musíte na vhodný kmienok pripevniť sami.

Ako pripevniť tillandsiu na kmienok

Nie je to nič zložité. Musíte len dávať pozor, aby ste krehké rastlinky pri manipulácii nepolámali. Potrebujete k tomu: kúsok vetvičky, silónové pančuchy, nôž a kúsok drôtu.

Zo silónovej pančuchy odstrihneme tenký prúžok, v rukách ho natiahneme a potom s ním opatrne pripevníme tillandsiu k vetvičke. Určite to neskúšajte napr. s povrázkom.

Kúsok silonky je dostatočne jemný, aby rastlinu nepoškodil, tak akurát pevný a mierne pružný, takže nebráni rastlinkám v raste. V hornej časti kmienka urobte zárez a potom omotajte drôtikom. Z jedného konca drôtika vytvorte očko a je hotovo.

Svetlo

ako pestovať tillandsiu v byteTillandsie potrebujú naozaj veľa svetla. Neznášajú ale priame slnko. Pri pestovaní v byte ich preto v lete vešiame na záclonu z vnútornej strany a v zime naopak z vonkajšej.

V lete ich môžeme pestovať aj vonku – pod malou strieškou alebo korunou stromu.

Polievanie

Najpoužívanejší spôsob zalievania je rosenie. Malo by byť výdatné (voda steká z listov) a časté.

Minimum je 1x za dva dni, ale v prípade veľkých horúčav rosíme ráno aj večer. Používame dažďovú, minimálne však prevarenú a vychladnutú vodu.

Ďalšou možnosťou je máčanie. Osobne mi vyhovuje oveľa viac. Do vedierka alebo dostatočne veľkej misky nalejeme prevarenú vodu a tillandsie do nej cez noc namočíme.

Nebojte sa, ak na ne náhodou zabudnete, neuškodí im ani plných 48 hodín „vo vedre.“ Túto procedúru stačí opakovať 1x za 4-5 dni. V medziobdobí ich rosiť môžete, ale nemusíte.

Hnojenie tilandsií

Hnojíme bežným hnojivom pre izbové rastliny, ktoré ale zriedime 10x viac, než je uvedené na obale. V lete jedenkrát za 14 dní, v zime vôbec nie.

Letnenie

Ak je to možné, rastlinky pestujte cez leto vonku. Začnite ihneď po troch zmrznutých a dovnútra ich vráťte až pred príchodom prvých mrazíkov.

Pozor si dajte len na prudký vietor a dážď, trvajúci dlhšie ako 3 dni. V takom prípade rastlinky schovajte dovnútra.

Vonku nie je potrebné výpestky príliš zalievať, berú si totiž vlhkosť zo vzduchu. A bez ťažkostí vydržia bez vašej starostlivosti aj trojtýždňovú dovolenku.

Zazimovanie

Ideálna zazimovacia miestnosť pre tillandsie by mala byť svetlá a s teplotou pohybujúcou sa medzi 15-18 ° C. V prípade nutnosti ich môžete pestovať aj v bežnom byte, potom ich ale musíte dôkladne zalievať.

V opačnom prípade zálievku mierne obmedzte.

Kvitnutie tilandsií

Kvitnúť môžu len zdravé, dostatočne (2-3 roky) staré a najlepšie pravidelne letnené rastlinky. Návod je jednoduchý – vložte tillandsie cez noc do vrecka s prezretým jablkom alebo banánom.

Unikajúci plyn etylén naštartuje ten správny proces a kvetov sa zvyčajne dočkáte za 3-6 týždňov.

Ideálne rastlinky pre začiatočníkov

Pozerajte sa hlavne po druhoch tillandsia ionatha, t. Brachycaulos a t. Straminea. Vhodné sú aj t. Bailey, t. Capillaris, t. Caput – medusae, t. Concolor, t. Geminiflora alebo t. Trikolor.

Rastlinky vyberajte dobre. Nesmú sa lámať, byť príliš vysušené alebo dokonca zaprášené. Zvýšenú pozornosť venujte vrcholovému výhonku – nesmie byť zaschnutý ani zahnívajúci. Radšej nekupujte ani kvitnúce tillandsie – horšie sa aklimatizujú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button