Záhrada

Ako pestovať papáju?

návod ako pestovať papájuPestovatelia vo svojich záhradkách sa dnes už neboja pestovať papáju. Prečo by aj mali? Papája je lahodné ovocie plné vitamínov C, navyše rastlina pripomína palmu a preto sa skvelé hodí ako dekorácia do bytu či skleníka. Navyše mladé listy papáje môžeme konzumovať ako špenát a semená papáje používať namiesto korenia. Tu sú rady pre pestovanie papáje.

Aké miesto vybrať keď chceme pestovať papáju?

vypestovať si papájuPapája je exotická rastlina. Aby papája rodila, je potrebné jej vytvoriť tropické podmienky. Preto papáju pestujeme hlavne v skleníku. Papáju možno pestovať aj doma v byte, avšaj plody budú menšie.

Na pestovanie papáje je vhodný výživný záhradnícky substrát.

Pred výsevom semien papáju ošetríme prípravkom proti plesniam, pretože toto ovocie exotického pôvodu je citlivé na plesne. Papája vyžaduje jasné, rozptýlené svetlo. Nedostatok slnečných lúčov spôsobuje stratu farebnosti listov.

Rastlina potrebuje vysokú teplotu a to až 25°C a v zime najmenej 15°C. Nižšie teploty majú za následok opadanie listov.

Ako pestovať papáju zo semien

pestovanie papájeSemená papáje vysievame v hĺbke zhruba 1-3 cm. Prvé klíčky papáje vyrašia už po dvoch dňoch.

Papája plodí zhruba dva roky po výsadbe. Klíčivosť semien je vysoká. V čase vegetácie papáju výdatne zalievame stojatou vodou s izbovou teplotou.

Čo z toho môžeme mať ak sa rozhodneme pestovať papáju?

Papája má vysoký obsah vitamínu C, provitamínu A, veľké množstvo draslíka, fosforu, vápnika a železa. Papáju konzumujeme najmä surovú. Môžeme z nej vyrobiť džemy, kompóty a je vhodná pre ovocné šaláty v kombinácii s citrusovými plodmi.

Papáju môžeme jesť aj sušenú. Semená papáje sa užívajú ako náhrada korenia, sú známe ako liek proti hlístam a ako prostriedok vyvolávajúci potrat. Papája taktiež zmierňuje bolesť.

Ak vás návod na pestovanie papáje zaujal, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button