Záhrada

Ako a čím osadiť južný záhon?

juzny zahonPostup ako a čím osadiť južný záhon. Kút vašej záhrady, ktorý je celodenne oslňovaný záplavou slnečných lúčov, sa môže razom premeniť v nádherne kvitnúce záhony. Stačí len vybrať tie správne trvalky, ktorým sa bude na slniečku páčiť a dopriať im tie správne podmienky, a odmenia vás bohatým kvetenstvom. Založenie južného záhonu má svoje pravidlá, ktorých dodržiavaním si ušetríte prácu, ktorú by ste inak robili navyše.

Základom na južný záhon je plán

Najprv si musíte dobre rozmyslieť, ako bude náš nový južný záhon vyzerať. Či bude rovný alebo napríklad oválny, idúci pozdĺž plota alebo umiestnený uprostred trávnika. A čo na to potrebujete?

No predsa plán. Odporúčame vám aby ste si vytvorili nákres a vaše predstavy pretavili na papier. Okrem tvaru si vymedzte tiež dĺžku a šírku záhonu.

Rozvrhnite si, aké rastliny budú na akých miestach. Nezabudnite na dostatočné rozstupy medzi nimi, pretože časom sa rastliny rozrastú a spoja. Veľké rastliny umiestnite dozadu, menšie dopredu. Vyberajte také rastliny, ktoré majú rôznu dobu kvitnutia, aby na záhradke bolo stále niečo pekné na obdivovanie.

Rozmyslite si tiež, ako bude váš južný záhon ohraničený. Je veľa možností, napríklad prechod medzi trávnikom a záhonom môže byť úplne skrytý pomocou plastového oddeľovača trávnika, alebo naopak môže byť ozdobený z kameňov, dlažobných kociek, dreva či plastu.

Výber a nákup rastlín na južný záhon

Veľmi príjemnou záležitosťou je návšteva záhradníctva, kde si vyberiete svojich nových spolubývajúcich. Z vysokých rastlín by sa vám mohol hodiť napr. zlatobyľ, ktorý v auguste spustí ohňostroj žltých kvetov a má aj liečivú moc.

cim osadit juzny zahonDo výšky rastú aj slnečnice, echinacea alebo ozdobné trávy. Medzi stredne veľké rastliny patria vonkajší ibištek, kosatca a juka, ktorá pri občasnom hnojení prekvapí bielymi kvetmi na vysokej stonke.

Slnko miluje aj vrbina, šalvia a rozchodník, zdobiace záhradku svojimi listami a púčikmi ešte pred kvitnutím – a počkajte aké milé prekvapenie vás čaká potom!

Ešte o niečo nižšie, od predtým spomenutých rastlín, sú nízke kultivary astier, levandule a materinej dúšky. Úplne pri zemi sa budú držať rôzne kobercové plazivky – rožec, flox, lomikameň a plesnivec. Skôr na veľké plochy vám odporúčame skalník, ktorý vám tieto plochy pomôže dostatočne pokryť.

Povrch a ohraničenie

Najprv si pripravte pôdu. Rýľom odstráňte trávnik, korene, kamene a všetko, čo by mohlo prekážať pri sadení. Hlinu zrýľujte.

Ak budete používať netkanú textíliu proti burine, odstrihnite ju podľa tvaru záhonu a na viacerých miestach pripevnite a následne južný záhon ohraničte.

Sadenie rastlín na južný záhon

juzný zahonA v tejto etape prác môžete konečne začať sadiť rastliny.

Odporúčame vám si ich najskôr len tak na skúšku rozmiestniť na záhon a z väčšej diaľky si rozmiestnenie prezrieť, aby ste si ich rozvrhnutie dobre prezreli.

Keď ste s ich rozmiestnením spokojní, vykopte pre každú z nich dostatočne veľkú dieru, do ktorej môžeme najskôr nasypať trochu kompostu – samozrejme podľa požiadavky konkrétnej rastliny.

Výsledok je najväčšou odmenou

Vytvorenie záhonu je príjemná práca, ktorej výsledky sú viditeľné síce hneď, ale naozaj krásne a prirodzene bude vyzerať až budúci rok. Je to nádherný pocit sadnúť si von a kochať sa kvetmi ako z rozprávky, či už je jar, leto alebo jeseň – dobre zladený južný záhon bude kvitnúť a tešiť stále.

Prajeme vám veľa zábavy pri vytváraní vášho južného záhonu a zároveň prajeme, aby ste si tú nádheru z dobre vykonanej práce dostatočne užili.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button