Ako pestovať vianočný kaktus?
Farebný vodopád kvetov vianočného kaktusu je jednou z najkrajších ozdôb nášho vianočného interiéru. Starostlivosť o neho nie je náročná ani zložitá, ako sa niekedy medzi pestovateľmi traduje. Stačí pri nej rešpektovať niekoľko jednoduchých pravidiel. Poradíme vám ako pestovať vianočný kaktus?
Čo vám treba na pestovanie vianočného kaktusu:
- vianočný kaktus
Schlumbergera – vianočný kaktus
Schlumbergera k nám pricestovala z juhoamerických dažďových pralesov. Nejde teda o klasický púštny kaktus, ale o kaktus vlhkomilný.
V našich podmienkach kvitne v čase, keď sa väčšina ostatných rastlín ukladá do zimného spánku. Preto veľmi skoro získal milú prezývku vianočný kaktus.
Vianočný kaktus – substrát, svetlo a zálievka
Svetlo je spolu s okolitou teplotou základným faktorom pre úspešné pestovanie vianočného kaktusu. Rastlinky vianočného kaktusu umiestňujte najlepšie v polotieni ideálne na severnom alebo západnom okne.
Zalievame vždy, keď substrát vianočného kaktusu úplne vyschne. V čase kvetov je to cca 1x za 5-7 dní, v kľudnom období 1x za 14 dní. Polievame odstátou vodou.
Vianočný kaktus vyžaduje ľahšiu zeminu s prídavkom piesku, ale vyhovuje mu aj bežný substrát pre kaktusy. Mladé rastliny presádzame každú jar, tie staršie iba vtedy, ak začnú korene prerastať odtokovými otvormi v kvetináči.
Ako na kvitnutie vianočného kaktusu
Základom úspešného kvitnutia vianočného kaktusu je tzv. kľudné obdobie. Trvá od septembra do polovice novembra a počas tejto doby je potrebné rastline zaistiť teplotu medzi 14-18 °. Zálievku silne obmedzíme, zato rastlinu bohato rosíme – min. 1x denne.
Akonáhle vianočný kaktus nasadí ružové puky, môžeme ho preniesť napríklad do obývačky. Postavíme ho na parapet a až do odkvitnutia s ním neotáčame ani ho nepremiestňujeme, hrozí odpadávanie pukov.
Niekedy sa stáva, že puky vianočného kaktusu začnú opadávať ešte predtým než rozkvitnú. Na vine je určite príliš nízka vlhkosť vzduchu. Kvetináč preto postavíme na misku s vlhkými kamienkami a rosíme častejšie.
Po odkvitnutí umiestnime rastlinu späť na chladnejšie stanovište. Od apríla do septembra tiež nezabudneme na pravidelné hnojenie –hnojivom pre kaktusy.
Pozrite si aj článok ako sa starať o vianočnú hviezdu.
Letnenie vianočného kaktusu
Letnenie veľmi prospieva bohatej násade pukov. Vianočný kaktus umiestnime do polotieňa na záhradu alebo balkón od júna do septembra.
Pozor dávame na výskyt prízemných mrázikov a pri dlhšie trvajúcom období dažďov ho radšej prenesieme späť do bytu, aby nedošlo ku hnitiu rastliny.
Množenie vianočného kaktusu
Vianočný kaktus môžeme množiť odrezkami kedykoľvek počas roka. Odlamujú sa články, u ktorých sú už zjavné drobné korienky (zvyčajne 2-3 článok od konca vetvičky). Odrezky sadíme do vlhkej piesočnatej zeminy a striedmo zalievame.
Zakoreňovanie môžeme urýchliť umiestnením kvetináča do plastového vrecka alebo pod celofán. V takom prípade ale nezabudneme na pravidelné vetranie.
Od druhého roku života môžeme mladým rastlinkám naordinovať kľudnú periódu a prinútiť ich ku kvitnutiu.
Tipy na vianočný kaktus
Na trhu sa dá dostať mnoho farieb kvetov vianočného kaktusu. Tu sú tie najznámejšie:
- Delicatum alebo Wintermärchen -biely
- Frankenstolz – oranžový
- Andenken an Rudolf Zenneck – rubínovo- červený
- Königer`s Weihnachtsfreude – červený
- Le Vezuv – fialovo- červený
Varovanie
Veľmi rozšíreným mýtom je tvrdenie, že vianočný a veľkonočný kaktus je jedna a tá istá rastlina, ktorá len kvitne v rôznom období. Nie je to pravda. Veľkonočný kaktus sa volá Rhipsalidopsis a vyžaduje trochu iné podmienky.
Ak si nie ste istí, ktorú z týchto rastlín máte doma, nechajte ju určiť odborníkom (poradia vám napríklad v botanickej záhrade).