Záhrada

Ako zazimovať ruže?

ako zazimovať ružeRuže patria k vôbec najčastejšie sadeným rastlinám, ktoré sa vyskytujú na záhradách pri rodinných domoch. Rovnako ako väčšina ďalších rastlín aj ruže, či už ide o kríkové a stromčekové varianty alebo mini ruže v kvetináčoch, potrebujú pred príchodom zimy zvýšenú starostlivosť, aby počas chladného obdobia prežili. Ako ich zazimovať ?

V článku sa dozviete:

  • Postup zazimovania
  • Čo je potreba
  • Ako dlho to potrvá

Postup zazimovania ruží

Kríkové ruže

ako pripraviť ruže na zimuPred príchodom zimy je potreba ruže, respektíve ich výhonky zastrihnúť. V prípade kríkových ruží skráťte pomocou špeciálnych nožníc na ruže ich výhonky zhruba od jednu tretinu ich dĺžky.

Zároveň odstráňte tiež všetky výhonky, ktoré sú „choré“, zlomené či inak poškodené.

Tie by rovnako s najväčšou pravdepodobnosťou zimu neprežili a rastlinu by navyše zbytočne oslabovali.

Ako náhle máte zastrihnutie kríkovej ruže hotové, zakryte ju zhruba do výšky tridsiatich centimetrov mulčovacou kôrou. Kríky tiež zakryte pomocou čečiny či kompostu. Zamedzíte tak ich zamrznutiu.

Stromčekové ruže

Postup je podobný. Najprv sa zbaviť všetkých výhonkov, ktoré sú oslabené a choré, prípadne sú už odkvitnuté.

Pri stromčekových ružiach je veľmi dôležité dbať na ich zabalenie. Korunu stromčeka zabaľte ideálne do netkanej textílie, ktorú na ňu pevne priviažete, aby sa počas zimy neodhrnula.

Rozhodne nepoužívajte textíliu či fóliu, ktorá by bola čierna. Rastlina by sa totiž vplyvom slnečného žiarenia mohla pod čiernou ochrannou textíliou zapariť, čo by viedlo okrem iného k tvorbe plesní.

Mini ruža a jej zazimovanie

pekné červené ružeAk doma pestujete mini ruže v kvetináčoch, je dobré ich v jesennom období, ideálne v priebehu októbra, presadiť na záhradu.

Musíte to ale urobiť ešte pred príchodom zimného obdobia s dostatočným predstihom tak, aby rastlina mohla zakoreniť v pôde do doby, než zamrzne.

Ďalej potom obdobne ako v prípade kríkových či stromčekových ruží odstrihnite výhonky, ktoré sú zlomené alebo choré. Potom prikryte ružu do troch štvrtín zeminou.

Čo je potreba na zazimovanie ruží?

  • nožnice
  • netkaná textília alebo fólie
  • kompost, čečinu, zeminu

Ako dlho potrvá zazimovať ruže?

Zazimovanie ruží vám zaberie len krátku dobu, záleží samozrejme na jej type a tiež počte. Najviac starostlivosti logicky zaberie zazimovanie kríkových a stromčekových ruží.

V prípade mini ružičiek je zase potrebné počítať s dlhšou dobou na presádzanie do vonkajších priestorov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button