Ako správne pestovať prútnatec?
Prútnatec a jeho pestovanie. Ak chcete mať na záhrade atraktívne kríky, skúste prútnatec čiže cytisus. Upútajú totiž každého veľkou násadbou pukov na metličkovitých vetvičkách. Botanických druhov prútnatcov je známých okolo 70. V záhradách sa zvyčajne ale stretávame s najrôznejšími farebnými krížencami. Podľa druhov prútnatce dorastajú do výšky až 2,5 m. Poliehavé alebo skalkové druhy prútnatca merajú okolo 20 cm.
Čo budete na pestovanie prútnatca potrebovať
- rýľ
- kanvica
- záhradnícke nožnice
Základná charakteristika
Prútnatce sú vždyzelené, ale aj opadavé kry. Majú krátke kmienky, bohato obrastajúce úzkymi a husto olistenými metlovitými vetvičkami.
Kvety sú iba asi 1 cm veľké a svojím motýľovitým tvarom pripomínajúcim kvety hrachoru. Sú to vlastne rastliny príbuzných patriacich botanicky do čeľade bôbovitých. Najčastejšie kvitnú od mája do júla.
Niektoré druhy kvitnú ale až do augusta. U nás sa s ním môžeme stretnúť aj vo voľnej prírode – na svetlejších okrajoch lesov.
Nemajú radi presádzanie
Cytisusy milujú slnko a skôr suchšie stanovište. Vyhovuje im hlinitá pôda s dobrou drenážou. Tieto rastliny sú síce mrazuvzdorné, ale ak zasiahnu mrazy a premokrenie zároveň, môže to byť ich záhuba.
Rastliny neznášajú častejšie presádzanie. Ľahko sa pri ňom poškodia ich nie príliš husté koreňové systémy a dôjde k úhynu rastliny. Prútnatec hnojiť nemusíme.
Sadenie prútenca
Prútnatec sadíme do vresovísk, skaliek, trvalkových záhonov a do popredia ihličnanov. Niektoré z nich možno pestovať aj v nádobách.
Prútnatcom sa najlepšie darí na južne orientovaných svahoch. V suchom počasí potrebujú pri zakoreňovaní závlahu. Na pôdu nie sú náročné. Rastliny kupované s voľnými koreňmi sadíme až v druhej polovici mája.
Rastliny kupované v kvetináčoch môžeme zasadiť ihneď po nákupe. Tieto cytisusy lepšie zakoreňujú v neznámom prostredí.
Orezávanie prútnatca
Cytisus musíme bezpodmienečne každý rok po odkvitnutí zrezávať. Mnohé druhy majú totiž tendenciu strácať tvar.
Nikdy však nerežeme do starého dreva. To už by sa rastlina nezvládla regenerovať.
Pri všetkých prútnatcoch platí, že zo starého dreva nevyháňa nové výhonky.
Pokiaľ je ker už príliš prerastený, mali by sme ho nahradiť novým.
Rozmnožovanie
Cytisus môžeme rozmnožovať výsevom. Po odkvitnutí na kríku zostávajú čierne lusky, z ktorých vylúpeme dozreté semená a tie potom vysejeme.
Bude to zdĺhavé a mladé rastlinky nebudú mať vlastnosti materskej rastliny. Preto častejšie využívame k množeniu metódu odrezkov. Pripravíme si rezy dlhé asi 10 až 15 cm. Pomerne dobre zakoreňujú v piesku alebo v kombinácii piesku so zeminou.
Tipy ako správne pestovať prútnatec
U cytisusu môžeme docieliť aj stromčekovitého tvaru. Dosiahneme ho zarúbavaním niektorej odrody na štedrec.
V prvých rokoch musíme tvarovať rastlinu aj v priebehu vegetácie. Staršie jedince režeme hneď po odkvitnutí. Na jar už potom odstraňujeme len poškodené, omrznuté alebo zaschnuté vetvičky.
Pre odvážnych tu nájdete aj návod na pestovanie mäsožravých rastlín: