ZvieratáZáhrada

Ako sa zachovať pri nájdení vtáčieho mláďaťa?

vtáča a ako sa zachovať pri najdení vtáčieho mláďaťa

Často sa stáva, že niekto prinesie do chovnej stanice zdravé vtáča nájdené napríklad na záhrade alebo pri prechádzke prírodou. To je však až na celkom výnimočné prípady chyba, odnesením vtáčieho mláďaťa z miesta nálezu mu nepomôžete, ale uškodíte. Prečítajte si článok ako sa správne zachovať pri nájdení vtáčieho mláďaťa.

Čo potrebujeme pri nájdení vtáčieho mláďaťa:

  • tmavú papierovú škatuľu
  • vodu
  • vtáčie kŕmenie

Vtáčí rodičia sa postarajú lepšie ako človek!

vtáčie mláďatáSkoro vždy sa o vtáčie mláďa lepšie postarajú jeho rodičia ako človek. Sú totiž dve možnosti – v prvom prípade mláďa vypadlo z hniezda, a potom zrejme v blízkosti lietajú rodičia a vtáča dokŕmia a naučia lietať.

V druhom prípade potom platí predpoklad, že väčšina druhov spevavcov mláďatá kŕmia ešte 2 -3 týždne po opustení hniezda, aj keď ešte často nevedia lietať.

Ako pomôcť vtáčaťu?

vtáči rodičia

Ak sa ocitnete v pozícií človeka, ktorý je nálezcom vtáčieho mláďaťa, najviac mu pomôžete tak, že ho odnesiete do kríkov, na vetvu alebo iné vyvýšené miesto, kde si ho rodičia už nájdu po hlase a dokŕmia.

Nemusíte sa báť vtáčieho mláďaťa dotýkať, pretože vtáky na rozdiel od cicavcov nemajú čuch, takže im kontakt s človekom nevadí.

Čo robiť ak vtačie mláďa máme doma?

Pokiaľ už ste mláďa odniesli domov, stále ho môžete vrátiť na miesto nálezu a zistiť, či ho rodina stále hľadá (vyžaduje to však trpezlivosť pri pozorovaní).

Pred vrátením do prírody uložte mláďa v pokoji a teple, napr. do tmavej papierové škatule, a dajte mu napiť vody a najesť.

Domáci odchov nie je šťastná voľba!

Domáci odchov spevavcov prakticky vždy končí smrťou mláďaťa, naopak návrat na miesto nálezu býva vo veľkej väčšine úspešný. Odchov sa niekedy podarí u väčších druhov vtákov, ale aj tie majú výrazne väčšiu šancu, ak sa vrátia rodičom. Ak je vták zranený alebo sa rodičia dlho nevracajú, obráťte sa na niektorú zo staníc pre záchranu živočíchov.

Môžete sa, v krajnom prípade, pokúsiť odchovať ho doma, ale najskôr si prečítajte Zákonné obmedzenie odchytu a chovu vtákov. Ak zistíte, že podľa zákona je možné vtáka odchovať, postupujte podľa pokynov Slovenskej spoločnosti ornitologickej. Opäť ale platí, čo najskôr vtáky napojiť a nakŕmiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button