Záhrada

Ako pestovať kosatec?

pestovnaie kosatcovKosatce patria k naším najobľúbenejším a tiež najkrajším záhradným trvalkám. Ako správne pestovať kosatec? Vybrať si môžete z mnohých rôznych kultivarov, vďaka čomu si na svojej záhrade môžete vypestovať kosatce rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Obľuba kosatcov spočíva nielen v ich kráse, ale aj v ich nenáročnosti na pestovanie.

Čo vám treba ak chcete pestovať kosatec:

  • čečinu
  • zeminu
  • hnojivo
  • sadenice kosatca
  • vodu
  • motyku

Sadenie kosatca

kosatce na záhradeAk sa chcete na jar kochať krásnymi kosatcami, musíte začať so sadením sadeníc už v priebehu júla a augusta.

Na juhu Slovenska je možné sadiť kosatce ešte do polovice septembra. Kosatce tipujte s päťdesiatcentimetrovou vzdialenosťou.

Nízke kosatce potom nasaďte v rozptyle 30 centimetrov. Rastliny nesaďte príliš hlboko.

Kosatcom vyberte slnečné stanovište.

Vhodná pôda pre kosatec

Rastliny zasaďte do dobre priepustnej pôdy, ktorá nie je premokrená a obsahuje mnoho živín. Ideálne by mala byť pôda neutrálna až mierne alkalická.

Polievanie

ako správne pestovať kosatecKvety zalievajte normálne.

Záhony odplevelujte a vykonávajte plytké kyprenie.

Hnojenie

Na začiatku jari pohnojte kosatce hnojivom s nízkym obsahom dusíka. Na jeseň kosatce pre zmenu prihnojte fosforečným a draselným hnojivom.

Presádzanie

Kosatce presádzajte cca po 3-4 rokoch, kedy je nutné rastliny umiestniť na nové miesto. Tieto odnože so zastrihnutými listami potom vysádzajte do pôdy cca 30 centimetrov od seba.

Kosatce sú síce mrazuvzdorné trvalky, ale ak ich pestujete v drsnejšom podnebí, radšej ich na zimu prikryte čečinou.

Rozmnožovanie kosatca

Kosatce môžete rozmnožovať až za niekoľko rokov s pomocou odnoží. Potom jednotlivé rastliny od seba jednoducho oddeľte a zasaďte ich v priebehu júla alebo augusta do pôdy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button