Ako vypestovať palmu a iné rastliny z kôstok exotického ovocia?
Z kôstok citrusov a iného exotického ovocia si môžeme napríklad vypestovať palmu, ananás a iné krásne izbové rastliny, ktoré budú ozdobou každého interiéru. V domácich podmienkach nám tieto vypestované exotické stromčeky nebudú plodiť, ale napríklad citrusy je možné zaštiepiť. Rastliny možno pestovať v obyčajnom kvetináči, semená totiž takmer vždy vyklíčia. Semená z exotického ovocia je potrebné pred vložením do kvetináča dôkladne očistiť od zvyškov dužiny, mohla by zahnívať. Takže pokiaľ nieste vyslovene alergický na ovocie, využite kôstky z ovocia a vypestujte si zaujímavú izbovú rastlinu.
Čo je potrebné, keď chceme vypestovať palmu?
- Kôstky
- Kvetináč
- Zeminu
Postup ako vypestovať palmu a iné rastliny
Koncom roka sa v obchodoch objavujú datle a figy. Semená týchto sušených plodov veľmi dobre klíčia. Vysejte ich do vyššieho kvetináča so záhradnou zeminou.
V záhradníctve predávajú substrát pre pestovanie paliem, ktorý sa tiež hodí. Ak si chcete zeminu pre výsev namiešať, zmiešajte kompost, rašelinu a piesok v pomere 3:1:1. Rastlinu presádzajte do väčšej nádoby, keď korene vyplnia celý priestor kvetináča a je im tesno.
Najlepšie je presádzať na jar alebo v lete. V žiadnom prípade nesmiete porušiť hlavný koreň, na to je rastlina veľmi citlivá. Palmu pestujte na svetlom mieste.
Tieto rastliny majú rady letnenie, umiestnite ich na terasu alebo záhradu. Nie sú odolné proti mrazu, preto pozor na mrazíky a včas rastliny schovajte. Figovník na zimu zhadzuje listy, zimu prežije na nemrznúcom mieste napríklad aj v pivnici.
Známe a zdraviu prospešné citrusy z kôstky sa pestujú tiež ľahko. Semienka vysejte do zmesi rašeliny a piesku a po vyklíčení ich presaďte do záhradnej zeminy, alebo kúpenej zeminy pre citrusy. Na dno nádoby dajte drenážnu vrstvu z keramzitu alebo kamienkov.
Citrusy sú náročné na zálievku, musia mať stále vlhký substrát, ale nesmú stáť vo vode. Vyžadujú veľmi svetlé miesto chránené pred priamym slnečným svitom. Neznášajú prievan a častú zmenu miesta.
Vypestovať môžete aj ananás či granátové jablko
Ananás sa dá vypestovať z vrcholovej ružice. Nesmie byť uschnutá alebo poškodená. Ružice sa odkroja, zbavia zvyšku plodu a rezná rana sa zasype práškom z dreveného uhlia. Niekoľko dní sa nechá uschnúť a zasadí sa do záhradnej zeminy zmiešanej s pieskom v pomere 1:1 asi centimeter hlboko.
Umiestnite ich na teplé a svetlé miesto a zalievajte tak, aby substrát nevyschol. Aj v domácich podmienkach môžete vypestovať palmu ananásu a teda aj malý plod.
Granátové jablko obsahuje veľa drobných semien s vysokou klíčivosťou. Semená pri teplote 22°C vyklíčia v priebehu niekoľkých dní. Klíčivosť ešte podporíte, ak dáte semená na niekoľko dní do chladničky.
Pred vložením semien do zeme dôkladne odstráňte dužinu, ktorá každé semienko obaľuje. Z kôstok vyrastie krík s úzkymi drobnými listami, ktoré na zimu opadávajú. Granátové jablko môžete letniť, zimu pri miernej zálievke prežije aj na chladnom mieste.
Liči má krásne lesklé čierne semená, vyklíčia na teplom mieste asi za 4 týždne. Vysievajú sa do zmesi rašeliny a piesku. Mladá rastlinka má červenkasté listy. Stromčeky sa upravujú rezom a ak máte šťastie, v domácich podmienkach sa plodov dočkáte až po ôsmich rokoch.
Nemusíte vypestovať palmu, skúste napríklad aj avokádo
Ľahko si vypestujete aj avokádo, ktoré je mimochodom bohaté na vitamín B. Po zasadení do krajiny by mala tretina kôstky vyčnievať von.
Po piatich týždňoch praskne a z medzery začne rásť rastlinka. V domácich podmienkach vyrastie do dvoch metrov, pri prerastaní sa ľahko upraví rezom. Kvitne na vetvách tretieho až štvrtého rádu, preto je nutné avokádo zastrihávať, aby sa stromček košatel.