ZáhradaDomácnosť

Ako pestovať vianočnú hviezdu?

ako pestovať vianočnú hviezduAko na pestovanie vianočnej hviezdy? Prečo pestovať vianočnú hviezdu? Je vianočná hviezda náročná na pestovanie? Každý rok, zhruba mesiac pred Štedrým dňom, zaplnia pulty obchodov a kvetinárstiev menšie či väčšie rastliny so žiarivo červenými listami. Vianočná hviezda sa stala súčasťou Vianoc rovnako ako jasličky alebo vianočný stromček. A ako sa o ňu správne starať a ako ju pestovať?

Čo potrebujete ak chcete pestovať vianočnú hviezdu:

  • vianočná hviezda

Vianočná hviezda – trochu botaniky

Vianočná hviezda/ruža (Poinsettia alebo tiež Euphorbia pulcherrima) patrí do čeľade Euphorbiaceae (Mliečnikovité) a jej pôvodnou domovinou je Mexiko.

Je dekoratívna predovšetkým kvôli krikľavo vyfarbeným listom, ktoré mnohí ľudia považujú za kvety. Skutočné kvety sú ale veľmi malé.

Skôr ako si vianočnú hviezdu prinesiete domov

čo je to vianočná hviezdaV obchodoch sú dnes k dostaniu najrôznejšie farby: od štandardnej červenej cez marhuľovú, žltú a dokonca bielu. Horúcou novinkou sú potom vianočné hviezdy niekoľkofarebné.

Niekedy bývajú celé rastliny pokryté trblietkami. To im ale nijako nevadí.                                                                                                       

Pozor si musíte dať v prvom rade na substrát vianočnej hviezdy: nie je príliš premočený alebo vysušený? Listy musia byť rovnomerne vyfarbené, bez nevzhľadných škvŕn a zaschnutých končekov listov.

Vianočná hviezda je veľmi citlivá na chlad. Pamätajte na to aj pri jej transporte. Aj na veľmi krátku vzdialenosť (z obchodu do auta) si ju nechajte zabaliť do niekoľkých vrstiev papiera alebo novín.

Ako sa starať o vianočnú hviezdu

Po príchode domov umiestnite rastlinu na svetlé miesto s dostatkom svetla. Pamätajte na to, že vianočná hviezda neznáša predovšetkým priame slnko a prievan.

Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 20-26 °C. Ak máte kvetináč tesne nad kúrením, postavte ho na misku s vlhkými kamienkami a čas od času celú rastlinu poroste.                                                                               

kvitnutie vianočnej hviezdyVianočnú hviezdu zalievajte pravidelne odstátou vodou, do ktorej 1x za 14 dní pridajte hnojivo pre kvitnúce izbové rastliny a to až do doby, kým rastlina neodkvitne.

Puky sú drobné a nájdete ich priamo v strede červenej ružice listov. Kvitnutie vianočnej hviezdy nie je výrazné a trvá 5-12 dní, pretože pukov je niekoľko a rozkvitajú postupne.

Po odkvitnutí vianočnej hviezdy ukončite hnojenie, ale rastlinu ponechajte na mieste, ďalej primerane zalievajte. Substrát nesmie nikdy vyschnúť, ale ani byť neustále podmáčaný.

Vianočná hviezda – dlhoročný spoločník

pestovanie vianočnej hviezdyKeď z hviezdy začnú odpadávať červené listy, preneste ju do miestnosti s nižšou teplou (max 15 ° C nie menej) a obmedzte zálievku.

V marci rastlinu výrazne skráťte a vráťte na pôvodné miesto.

Začnite zalievať ako obvykle. Od mája hnojte živinami pre kvitnúce rastliny.

Opätovné kvitnutie vianočnej hviezdy

Aby vianočná hviezda vykvitla, potrebuje krátky deň a dlhú noc. Bohužiaľ naše striedania svetla a tmy na navodenie tohto cyklu nestačia, musíte jej preto trochu pomôcť.

Vyrobte kornút z čierneho papiera tak, aby sa pod neho vošla celá rastlina aj s kvetináčom. Rastlinu prikrývajte pod poklopom od októbra do novembra (2 mesiace) na dobu 14 hodín.

Odvďačí sa vám nádhernými farbami.

Množenie vianočnej hviezdy

Vianočnú hviezdu možno množiť veľmi jednoducho – odrezkami.

V apríli až máji odstrihnite mladé vetvičky, ponorte ich na chvíľu do vody (kvôli zastaveniu vytekajúceho mlieka) a potom ich ihneď zasaďte do vlhkého substrátu. Použite bežnú zeminu pre izbové rastliny zmiešanú s pieskom v pomere 2:1.

Varovanie

Vianočná hviezda patrí medzi jedovaté rastliny. Udržujte ju preto mimo dosahu detí a domácich zvierat. Pri náhodnom postriekaní pokožky jej mliekom postihnuté miesto ihneď umyte vodou, pri zasiahnutí očí vyhľadajte pre istotu lekára.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button