Ako vypestovať mäsožravé rastliny zo semien – 1.diel
Mäsožravé rastliny sú veľmi žiadanou bytovou rastlinou. Fascinujúce je na nich nielen ich spôsob obživy, ale aj nenáročné pestovanie. Rastliny v obchodoch sú ale často drahé, tak prečo si nevyskúšať pestovanie zo semien? V tomto článku si priblížime mäsožravé rastliny: tučnicu, saracéniu a rosičku.
Čo potrebujete na vypestovanie mäsožravky zo semien
- semená mäsožraviek
Pestovanie tučnice zo semien
Tučnica patrí medzi mäsožravé rastliny, ktoré používajú na chytanie výživného hmyzu lepkavé listy. Nemá sklápacie pasce ako mucholapka, ani široké lieviky ako napr. Saracénia.
Zaujímavé sú na nej predovšetkým masívne ružice sviežo zelených listov a jemné kvety.
Vysievanie
Semená tučnice sú povestné svojou ľahkou klíčivosťou. Vysievame ich na povrch substrátu, zloženého z rašeliny a perlitu v pomere 1:1.
Semená do substrátu nepritlačujeme ani nezasypávame hlinou. Kvetináčiky pretiahneme plastovou fóliou a substrát udržiavame neustále vlhký (ale nie premokrený). Nové rastlinky sa objavujú počas niekoľkých dní až týždňov.
Väčšie sadenice presádzame do väčších kvetináčov a pestujeme v polotieni pri stálej zálievke. Tučnice možno vysievať kedykoľvek počas roky, preto klíčenie semien sa neriadi fotoperióda.
Pestovanie saracénie zo semien
Saracénie sú tropické mäsožravé rastliny, ktoré lákajú hmyz do vysokých pascí, ktoré sú naplnené sladkou tekutinou.
Semená saracénie je dobré uložiť pred samotným výsevom na niekoľko mesiacov do chladničky pre zlepšenie klíčivosti.
Čoskoro zjari namočíme semená na 24 hodín do vody izbovej teploty a potom ich jemne vysievame na povrch obyčajného, veľmi dobre priepustného substrátu a mierne zalievame.
Semená klíčia postupne niekoľko týždňov, ale celý proces môže trvať aj niekoľko mesiacov v závislosti na teplote. Optimálna je teplota 22-25 ° C.
Mladé rastlinky umiestnime na veľmi slnečné miesto a presádzame až vo chvíli, keď vytvoria minimálne tri pasce.
Pestovanie rosičky zo semien
Mäsožravá kvetina rosička lapá hmyz na malé kvapôčky lepkavej tekutiny na listoch (odtiaľ jej názov). Pestuje sa veľmi ľahko.
Semená rosičky môžeme ihneď po dozretí vysievať na povrch substrátu zloženého z rašeliny a kremičitého štrku v pomere 2: 1. Kvetináčik pretiahneme plastovou fóliou a substrát udržiavame vlhký. Malé rastlinky sa objavia do jedného mesiaca po výseve.
Presádzanie mäsožravých rastlín
Po 3-4 mesiacoch presádzame semenáčiky do samostatných kvetináčov. Umiestnime ich na dostatočne svetlé miesto a primerane zalievame.
V zime by nemala teplota v miestnosti klesnúť pod 10 ° C a musíme zaistiť dostatočné vetranie. Nehybný zatuchnutý vzduch je pre rastlinu smrtiaci, rovnako ako všetky umelé hnojivá!