Záhrada

Ako pestovať šachor?

pestovanie šachoru domaŠachor sa u nás pestuje ako izbová rastlina, v južných krajinách ale rastie aj voľne v prírode. Táto rastlinka k nám dorazila až z Madagaskaru a bola obľúbenou pestovanou rastlinou už v starovekom Egypte. Niektoré druhy šachoru môžete v lete pestovať vonku.

Čo vám treba ak chcete pestovať šachor:

  • zeminu
  • rastlinu
  • teplo
  • veľa vody
  • rozprašovač
  • vhodné hnojivo

Umiestnenie

domáca rastlina šachor v kvetináčiRastlinku umiestnite tam, kde je jasné a rozptýlené svetlo s teplotou pohybujúcou sa v rozmedzí 20-25 ° C.

V zime potom rastlinu premiestnite na slnečné stanovište, kde teplota neklesne pod 15 stupňov.

Zemina

Šachor pestujte v ľahkom, dostatočne priepustnom substráte, ktorý je vhodný pre pestovanie fikusov (s pH okolo 6). Ide vlastne o zeminu s prímesou piesku a ílu.

Polievanie

Keďže ide o bahennú rastlinu, potrebuje bohatú zálievku. Dajte preto rastline veľkú a hlbokú misku a výdatne ju každý deň zalievajte mäkkou odstátou vodou.

V zime však zálievku obmedzte. Čo sa týka preliatia, je to vždy lepšie, ako vyschnutie. Rastlinu niekoľkokrát týždenne postriekajte vodou z rozprašovača.

Hnojenie

ako správne pestovať šachorV čase vegetácie šachory hnojte dvakrát do týždňa bežným tekutým hnojivom.

Presádzanie

Každý rok na jar šachor presaďte do o niečo väčšieho kvetináča.

Rozmnožovanie

Rastlina sa rozmnožuje celkom ľahko. Pri presádzaní ju deľte s pomocou trsov, alebo rastlinu množte z povrchových odrezkov, a to tak, že odrežete vrcholovú stonku dlhú cca 5 cm s vrcholovou ružicou.

Listy o 1/3 zastrihnite a do vody vložte ružicu so skrátenými  listami.

Ak listy šachoru začnú opadávať a stonky žltnúť, ostrihajte ich, na jar znova dorastú.

Tipy ako pestovať šachor

Túto rastlinu pestovatelia pestujú v domácnostiach aj kvôli mačkám, ktoré listy okusujú a spestrujú si nimi svoj jedálniček. Pre mačičky sa väčšinou používa buď druh Cyperus alternifolius alebo druh Cyperus zumula.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button