Úvod / Záhrada / Ako pestovať šachor?

Ako pestovať šachor?

pestovanie šachoru domaŠachor sa u nás pestuje ako izbová rastlina, v južných krajinách ale rastie aj voľne v prírode. Táto rastlinka k nám dorazila až z Madagaskaru a bola obľúbenou pestovanou rastlinou už v starovekom Egypte. Niektoré druhy šachoru môžete v lete pestovať vonku.

Čo vám treba ak chcete pestovať šachor:


  • zeminu
  • rastlinu
  • teplo
  • veľa vodydomáca rastlina šachor v kvetináči
  • rozprašovač
  • vhodné hnojivo

Umiestnenie

Rastlinku umiestnite tam, kde je jasné a rozptýlené svetlo s teplotou pohybujúcou sa v rozmedzí 20-25 ° C. V zime potom rastlinu premiestnite na slnečné stanovište, kde teplota neklesne pod 15 stupňov.

Zemina

Šachor pestujte v ľahkom, dostatočne priepustnom substráte, ktorý je vhodný pre pestovanie fikusov (s pH okolo 6). Ide vlastne o zeminu s prímesou piesku a ílu.

Polievanie

Keďže ide o bahennú rastlinu, potrebuje bohatú zálievku. Dajte preto rastline veľkú a hlbokú misku a výdatne ju každý deň zalievajte mäkkou odstátou vodou. V zime však zálievku obmedzte. Čo sa týka preliatia, je to vždy lepšie, ako vyschnutie. Rastlinu niekoľkokrát týždenne postriekajte vodou z rozprašovača.

Hnojenie

ako správne pestovať šachorV čase vegetácie šachory hnojte dvakrát do týždňa bežným tekutým hnojivom.

Presádzanie

Každý rok na jar šachor presaďte do o niečo väčšieho kvetináča.

Rozmnožovanie

Rastlina sa rozmnožuje celkom ľahko. Pri presádzaní ju deľte s pomocou trsov, alebo rastlinu množte z povrchových odrezkov, a to tak, že odrežete vrcholovú stonku dlhú cca 5 cm s vrcholovou ružicou. Listy o 1/3 zastrihnite a do vody vložte ružicu so skrátenými  listami.

Ak listy šachoru začnú opadávať a stonky žltnúť, ostrihajte ich, na jar znova dorastú.

Tipy


Túto rastlinu pestovatelia pestujú v domácnostiach aj kvôli mačkám, ktoré listy okusujú a spestrujú si nimi svoj jedálniček. Pre mačičky sa väčšinou používa buď druh Cyperus alternifolius alebo druh Cyperus zumula.

Ako pestovať šachor?
4.9 (98.13%) 32 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa starať o ruže

Ako sa starať o ruže?

O ruže je veľmi náročné sa starať a je nutné si dobre rozmyslieť, či vôbec chcete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *