Ako uskladniť zemiaky?

ako uskladniť zemiakyV zime ceny zeleniny a ovocia prudko narastajú. Ak máte vlastnú úrodu zemiakov alebo dobrý zdroj kvalitných zemiakov, tak prečo si dobrú chuť kvalitných zemiakov neužiť aj v zimných mesiacoch? Ako zemiaky cez zimu uskladniť vám poradia nasledujúce riadky. Ako zemiaky správne uskladniť?

Uskladnenie zemiakov a odporúčaná teplota


uskladňovanie skorých a neskorých zemiakovZemiaky uskladnite v chladnej miestnosti, najlepšie v tme. Teplota by nemala byť nižšia ako 4 °C. Pri nižšej teplote zemiaky premrznú a mohli by získať príliš sladkú chuť. Napriek tomu dbajte na to, aby zemiaky boli v dostatočnom chlade.

Prílišné teplo im tiež škodí, podporuje totiž hnilobný proces. Ideálna teplota je okolo 5-6 °C.

Svetlo

Zemiaky skladujte v tme. Svetlo spôsobuje, že zemiaky začnú klíčiť.


Ako zemiaky skladovať?

Rozhodne zemiaky neskladujte poskladané v hromade na sebe. Na čím väčšej hromade zemiaky sú, tým viac hnijú. Preto zemiaky neskladujte na hromade vyššej ako 80 centimetrov.

Zemiaky neskladujte v uzavretých debnách alebo vreciach. Zemiaky uskladnite v debnách s odvetrávaním. Najlepšie v nízkych hromadách.

uchovávanie zemiakov počas zimyDezinfekcia

Je dobré, aby ste miestnosť, kde zemiaky skladujete, vetrali. Prípadne pred uskladnením miestnosť vydezinfikovali pomocou sírnych knôtov alebo vybielením pomocou vápna (do ktorého stačí pridať modrú skalicu). V miestnosti sa totiž zráža vlhkosť zo zemiakov a môže tak dôjsť k rozšíreniu plesní.

Tipy


Skladujte hľuzy, ktoré sú čo najmenej poranené, naopak však čo najviac vyzreté, zdravé a suché.

Najvhodnejším druhom pre uskladnenie sú neskoré odrody zemiakov, tie vydržia najdlhšie pekné a chuťovo dobré. Najmenej vhodnou odrodou pre uskladnenie sú zemiaky skoré a veľmi skoré.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

ako využiť slzovku

Ako využiť slzovku v kuchyni?

Slzovka je ďalšia superpotravina, ktorá si postupne razí cestu do našich domácností. Presnejšie povedané, môžeme …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.