Záhrada

Ako správne pestovať pivonky?

okuzľujúce pivonkyVďaka krásnym kvetom, omamnej vôni niektorých druhov, robustnému vzrastu a dobrej životnosti patria pivonky k najspoľahlivejším a najkrajším trvalkám. V tomto článku vám poradíme ako na správne pestovanie pivoniek?

Čo potrebujete ak chcete pestovať pivonky

  • sadenice pivoniek
  • rýľ, rycie vidly
  • kanvica s vodou

Čím staršie pivonky, tým krajšie

Veľkou prednosťou pivoniek je ich dlhovekosť. Najkrajšie pivonky sú vyrastené – 6 až 8 rokov staré. A keďže nemajú rady presádzanie, môžu zostať na jednom mieste až 15 rokov.

Mali by sme si teda dať skutočne záležať na výbere stanovišťa.

Pozor na hĺbku

črepník s kvetmiAk kvitnú málo, je to známka nedostatku. Môžu trpieť na nevhodnom stanovišti, nedostatkom živín alebo tiež príliš hlbokou, alebo naopak plytkou výsadbou. U pivoniek je dôležitá hĺbka výsadby a dobre priepustná pôda. Vysádzame tak, aby zasadené rastliny mali púčiky tesne pod povrchom pôdy.

Očká pivoniek musia dýchať a mali by byť prikryté 3cm, max 5cm vrstvou vzdušnej zeminy.

Ak rastlinu vysadíme príliš hlboko, môže sa nám stať, že následkom toho bude dlhé roky nekvitnúca rastlina.

Výsadba pivoniek

Pred výsadbou si pripravíme jamu veľkú 50x50x50 cm.
V hustých a nepriepustných zeminách dáme primeranú vrstvu štrku ako drenáž. V spodnej časti výsadbovej jamy premiešame zeminu s dobre rozloženým kompostom a hnojivom na báze kostnej múčky.

Túto vrstvu prikryjeme zeminou, aby spodné časti koreňov neprišli do priameho kontaktu s hnojivom.

Presádzanie

Vhodné obdobie na presádzanie je od začiatku septembra do konca októbra. Neskôr presádzané rastliny sa horšie ujímajú a môžu cez zimu vymrznúť.

Pokiaľ si trúfame na opatrné presádzanie bez poranenia vzniknutých rastlinných očiek, môžeme presádzať aj v marci.

Jedine delením

Pivonky množíme výhradne delením starších rastlín na konci leta. Je možné množiť aj výsevom semien, ale získame tak veľmi nekvalitné a nejednotné mladé rastlinky.

Rozdelenie pivoniek

stromPivonky sa najčastejšie rozdeľujú na bylinné a drevité. Drevité pivonky sú opadavé kry. Rašia veľmi skoro z jari, nemali by byť preto vysadené na príliš teplých stanovištiach.

Ak hrozí nebezpečenstvo neskorých mrazíkov, treba mladé výhony chrániť prikrytím pomocou netkanej textílie. Najznámejším z týchto druhov je pivonka krovitá a pivonka žltá. V sortimente drevitých pivoniek sa objavujú aj tie so zelenými kvetmi.

Stačí si len vybrať

Celkom existuje až 3000 odrôd pivoniek. Ich farebná škála je veľmi široká a to od bielej cez žltú, ružovú, karmínovo červenú. Kvety môžu byť ploché, jednoduché, poloplné aj plné, zvyčajne sú až 20 cm široké. Plné kvety vydržia dlhšie než tie jednoduché.

Ako pivonky kombinovať

Pivonky môžeme sadiť do skupín vyšších trvaliek na záhony, napríklad s margarétkami, vlčím bôbom, ostrôžkami. Tiež zaujímavo pôsobí v kombinácii s okrasnými trávami.

Najlepšie však pôsobí ako solitér ,  alebo zasadené v malých skupinkách na okraji trávnika. Ak chceme pestovať pivonky na rez kvetov, vysádzame ich do radov vzdialených necelý meter, v rade potom pol metra od seba. V takýchto vzdialenostiach si udržujú vzpriamený rast.

Bylinné pivonky

Bylinné pivonky vyžadujú prihnojovanie, buď kompostom alebo plnými priemyselnými hnojivami. Za suchého počasia ich musíme dostatočne zavlažovať, po odkvitnutí odstraňovať zasychajúce kvety a na jeseň im zrežeme stonky. Vyhýbame sa hnojivám s vysokým obsahom dusíka.

Tipy ako pestovať pivonky

Plnokveté odrody majú často tak ťažké kvety, že je potrebné ich počas kvitnutia priväzovať.
V prvom roku chránime novú rastlinu cez zimu prikrývkou z čečiny.

Varovanie

Aby sme predišli hubovitým chorobám, na jeseň ostriháme uschnuté listy a tie spálime. Vädnutie listov pivoniek spôsobuje huba. Najlepšie sa jej darí v teplom a vlhkom období.

Napadnuté listy odstrihneme čo najhlbšie a spálime.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button