Záhrada

Ako na kompostovanie lístia, aby vznikla kvalitná listovka

ako na kompostovanie lístiaV jednom z minulých článkov sme si popísali, ako vykonať kompostovanie v kompostéri. Samostatnou kapitolou však je tiež vytvorenie takzvanej listovky. Ako na kompostovanie lístia, aby vznikla kvalitná listovka a aké je využitie listovky na záhrade?

Obsah článku:

  • Čo je listovka
  • Čo patrí do listovky
  • Postup vytvorenia listovky
  • Kedy vykonať založenie kompostu
  • Čo je potrebné
  • Využitie
  • Aké budú náklady

Čo je to listovka?

Listovka je špeciálny kompost, ktorý vzniká výlučne rozkladom lístia. Opadané a zhrabané lístie tak môžete využiť nielen do klasického kompostu, ale tiež ho využiť samostatne.

Použiť sa pre to dá lístie z prakticky akéhokoľvek stromu. Postupom času z neho vznikne kvalitný humus, ktorý následne využijete na záhradke.

Čo patrí do listovky?

Ako som už spomenul, využiť sa dá lístie z takmer všetkých druhov listnatých stromov. Ide však o to, aby nebolo nejakým spôsobom napadnuté, napríklad hrdzou či šarlachom.

Odborníci tiež odporúčajú využívať najmä listy z brezy, duba, buka či lipy, prípadne aj z rozličných kríkov. Menej vhodné sú listy, ktoré sú tuhšie. Teda napríklad z orecha či pagaštanu.

Postup vytvorenia listovky

ako na opadané lístie na záhradeV prvom rade je samozrejme potrebné zhrabať lístie. Ak máte menšiu záhradku, vystačíte si s klasickými hrabľami. Najlepšie sú ľahké plastové hrable. U záhrady väčších rozmerov si potom urýchlite prácu vtedy, ak využijete fúkar, prípadne kosačku na trávu, ktorá má zberný kôš.

Lístie po zhrabaní naplňte do obyčajného igelitového vreca. Po naplnení ho zalejte vodou a v jeho spodnej časti urobte nožom či nožnicami niekoľko dierok, ktoré poslúžia k odtoku prebytočnej vody.

Vlhkosť je pre vytvorenie kvalitnej listovky nevyhnutná, preto je potrebné pravidelne kompost prelievať vodou. Výhodou je, že tu nemusíte použiť žiadne chemické prípravky.

Kedy vykonať založenie kompostu?

ako urobiť z lístia kompost a listovkuKompostovanie lístia je vhodné vykonať v jesennom období, kedy logicky spadne zo stromov.

Listovku potom využijete počas budúceho roka a nasledujúcich rokov.

Zhruba po roku je rozložená z polovice, kompletná premena v jemný humus trvá asi 2 roky.

Čo je na kompostovanie lístia potrebné:

  • igelitové vrece
  • voda
  • hrable

Využitie listovky

Listovku môžete na záhrade využiť ako mulčovací prvok, ktorý pridáte k zemine pod kríky a stromy. Zároveň sa dá použiť aj ako ochrana proti mrazom na záhradné záhony.

Ak je kompost dostatočne vyzretý, môžete ho využiť aj pri výseve rastlín.

Aké budú na kompostovanie lístia náklady?

Kúzlo listovky spočíva v tom, že vás jej vytvorenie nebude stáť ani euro. Drobné výdavky na obstaranie igelitového vreca či spotreba vody sú úplne zanedbateľnou položkou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button