Záhrada

Ako pestovať japonský topoľ?

Ako na pestovanie japonského topoľaPestovať japonský topoľ sa oplatí najmä tým, ktorí rýchlo rastúcu drevinu mienia využiť ako lacné palivové drevo, na výrobu brikiet a peliet alebo ako živý plot, vetrolam alebo protihlukovú bariéru. Priemyselne využívaný japonský topoľ je ale aj okrasná drevina, ktorá sa bude vynímať na záhrade. Ak chcete pestovať japonský topoľ, tak najskôr si musíte uvedomiť, koľko kusov dreviny chcete vlastne pestovať. Drevo japonského topoľa má vyššiu výhrevnosť ako hnedé uhlie a jednu z najvyšších výhrevnosti medzi drevinami vôbec. Drevo môžete žať už po 4 rokoch.

Ak chcete pestovať japonský topoľ tak budete potrebovať:

  • sadenice japonského topoľa
  • zemina
  • vhodné stanovisko
  • orbu
  • hnojivo
  • vodu

Na pestovanie japonského topoľa sa pripravte

Skôr než japonský topoľ zasadíte, rok predtým pozemok na stávkovanie dreviny vhodne upravte. Pôdu dôkladne odplevelte, potom pestovateľskú plochu poriadne na jeseň poorte.

Orba by mala byť hlboká, aby došlo k dôkladnému prevzdušneniu pôdy.

Výsadba topoľov

Sadenie japonského topoľaTesne pred výsadbou je dôležité odrezky japonského topoľa namočiť na 1 – 2 dni do vody, najmä pokiaľ neboli skladované v optimálnych podmienkach.

Toto opatrenie je úplne nutné pre výsadby vykonávané v obdobiach alebo oblastiach výskytu jarných prísuškov.

Na extrémne nepriaznivých stanovištiach je možné výsadbu vykonať zo zakorenených odrezkov – sadeníc. Optimálna doba výsadby je v mesiacoch február až apríl, podľa počasia a miestnych pôdnych podmienok.

Manuálna výsadba

V prípade manuálnej výsadby sa odrezky ručne zapichujú rovno alebo mierne šikmo do pripravenej pôdy. Tam, kde je pôda ťažká a ručné zapichovanie neumožňuje vykonávať bez poškodenia odrezkov, je možné si vyrobiť jednoduchý ručný sadič zo železnej guľatiny.

Tou sa najskôr urobí do pôdy diera a do nej sa potom zasunie odrezok. Musí byť skoro celý v zemine- dôležité je, aby na časti, ktorá vyčnieva zo zeme (tj. 2 až 3 cm) boli 1 – 2 puky. Inou možnosťou je, keď je pôda už značne vyschnutá môžeme použiť osvedčenú metódu zatĺkania odrezkov do pôdy gumovou paličkou.

Pôdu v okolí zasadeného rezňa zhutníme prišliapnutím. Túto možnosť nemožno použiť pri veľmi slabých odrezkoch.

Nemenej dôležité je sadiť odrezky púčikom smerujúcim hore, inak vyrastajúce lístky porastú do zeme a odrezok nevzíde. Veľmi vhodné je riadok si pred výsadbou označiť napnutým špagátom, tak aby výsadba bola vykonaná rovno – veľmi to uľahčuje mechanickú údržbu a ručné odburiňovanie.

Inou variantou výsadby môže byť špeciálny sadiaci stroj, používa sa predovšetkým pri sadení väčších plôch (desiatky hektárov).

Stanovište pre japonské topole

Sadenie japonského topoľa vykonávajte na svetlom mieste v 50 centimetrovom rozptyle a v riadkoch vzdialených od seba 2 až 2,5 metrov.

Starostlivosť o japonský topoľ

Ak chcete pestovať japonský topoľ, tak musíte počítať aj s tým, že je potrebná údržba zasadených topoľov hlavne v prvých dvoch rokoch, spočíva predovšetkým v odburiňovaní. Efektívne je začať odburiňovať japonský topoľ čo najskôr po zasadení.

Priestor medzi riadkami môžete dobre udržiavať – ​​oraním, kosením, rotavátorovaním, mulčovaním obvyklou poľnohospodársku mechanizáciou.

V riadku sa osvedčilo ručné okopávanie. Výhonky z dobrých odrezkov obykle prerastú buriny v letných mesiacoch kedy dosiahnu výšky 50-80 cm.

návod ako správne pestovať japonský topoľNadzemná konkurencia burín môže v kombinácii s inými nepriaznivými vplyvmi (sucho, pomalé odburiňovanie) dokonca spôsobiť zvýšenie strát v mladých výsadbách už v prvom roku do takej miery, že je lepšie výsadbu zrušiť.

Deje sa tak zvyčajne tým, že sa už 2-4 týždne po výsadbe vitálny porast burín uzavrie nad pučiacimi výhonkami (10-15 cm vysokými) a tie postupne zahynú.

V tejto dobe je už veľmi ťažké riadky odburiniť aj ručne pretože výhonky sú zle rozoznateľné od burín.

Na zle udržiavaných plochách, kde rastú odrezky v husto rastúcich burinách, je ich rast a produkcia biomasy alebo odrezkov neekonomická.

Chemická ochrana proti burinám býva používaná len výnimočne, pretože topole sú na ňu citlivejšie než bežné buriny.

Polievanie

Japonský topoľ potrebuje pri pestovaní stredne výdatnú zálievku. Strážte tiež pôdu, aby nebola nikdy suchá.

Hnojenie

Dva mesiace po výsadbe japonský topoľ pohnojte. Ďalšie hnojenie topoľa zvyčajne nie je nutné. Hnojte iba tam, kde je pôda naozaj veľmi chudobná na živiny.

Rozmnožovanie

Pestovať japonský topoľ a množiť ho je veľmi jednoduché. Množte ho s pomocou cca 20cm odrezkov o priemere 0,5 až 2,5 cm.

Ďalšie články o tom ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button