Záhrada

Ako pestovať mučenku?

rady ako pestovať mučenkuMučenka je juhoamerická liana, ktorú poznáme skôr ako maracuju, čo je veľmi chutné ovocie, ktoré sa hojne užíva v potravinárskom priemysle. Okrem toho je však mučenka pestovaná aj ako okrasná rastlina. V izbových podmienkach majú jej výhony okolo 1 m a je nevyhnutné ich zrezávať. Pestovať mučenku nie je ale náročné a v mnohom vás konečný výsledok vášho pestovateľského úsilia milo prekvapí.

Čo je potrebné ak chcete pestovať mučenku:

  • semená alebo sadenice mučenky
  • vhodný substrát
  • vodu
  • tekuté kombinované hnojivo
  • zálievku
  • nožnice

Nákup semien a klíčenie

ako pestovať mučenkuSemená mučenky kúpte v špecializovanom obchode. Pred zasadením do substrátu dajte semená najprv na 48 hodín do teplej vody, kde semená mierne napučia.

Po dvoch dňoch vo vode ich potom usádzajte 0,5 cm hlboko do výsevnej zeminy.

Nezabudnite na dobrú drenáž. Semená nechajte klíčiť pri teplote 22-24 ° C počas 4 až 6 týždňov.

Vysádzanie a vhodná pôda

Mučenku vsádzajte do mierne kyslej pôdy s pH 6, ktorá je určená pre izbové rastliny alebo ešte lepšie do ťažkej ílovitej pôdy.

V lete mučenku umiestnite na priame slnko, úplne bez obáv ju vyložte na balkón alebo terasu, kde sa bude pekne vynímať v závesných kvetináčoch. Na zimu lianu zazimujte do priestorov, kde sa teplota pohybuje medzi 7 až 15 stupňami.

Polievanie múčenky

Mučenku pri pestovaní zalievajte do misky, a to v období rastu viac, a ďalej mierne, ale pravidelne. V priebehu zimy zalievajte rastlinu minimálne, zemina však nesmie nikdy vyschnúť. Pozor na prelievanie, pretože by mučenke mohli hniť korene.

V lete mučenka rastie.

Hnojenie

mučenkaMučenku hnojte v priebehu kvitnutia 1x týždenne tekutým kombinovaným hnojivom, potom stačí v čase vegetácie 1x 14 dní. Ak sa dá liana do bujarého rastu, uberte hnojiva, pretože by vám nekvitla.

Až mučenka dorastie do veľkosti 2 až 3 metrov, zrežte ju na 1 m, aby sa mohla rozvetviť.

Mladú rastlinu presádzajte každý rok, tie staršie potom stačí presadiť raz za 2 až 3 roky.

Rozmnožovanie

Túto rastlinu rozmnožujte rezne, na ktorých musia byť aspoň 4 listy. Tieto rezy na jar pichnite do zeminy a vytvorte si parenisko, kde ich ponecháte počas 4-6 týždňov pri teplote 25 ° C zakoreniť.

Tipy ako pestovať mučenku

Rastlinu možno pestovať aj v skleníku, kde jej zabezpečíme dostatok miesta, vlhko a teplo.

Mučenka jedlá (Passiflora edulis) sa pestuje kvôli bobuliam (marakuja) hlavne v Karibskej oblasti a v Južnej Afrike.

Varovanie

Mučenka má rada pokiaľ možno čo najviac slnečné stanovište. Nedostatok svetla spôsobuje, že rastlina nekvitne.

Podobné články

1 komentár

  1. Moja mučenka ma po listoch sladké kvapôčky. Ja si myslím, že je to choroba alebo je na listoch je škodca. Prosím o odpoveď.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button