Ako pestovať černice?
Z ostružín zvyknú ľudia asi najviac pestovať černice. A pochutnať si na nich môžeme aj doma ak vieme ako ich pestovať. Plody černíc patria medzi dôležité liečebné drogy/suroviny a ako potravina medzi plodmi, ktorých zvýšená konzumácia by sa mala stať jedným z dôležitých cieľov zdravej životosprávy a národného zdravia. Odtrhnúť si černice na záhrade – to je proste báseň. Skúste to aj vy.
Čo všetko by ste mali vedieť ak chcete pestovať černice?
Ostružinám sa dobre darí o vlhkej, dobre priepustnej, nepremoknutej a na živiny bohatej pôde. Černiciam sa darí prakticky na ktorejkoľvek záhrade so stredne ťažkou pôdou. Černice pestujeme na slnečnom stanovišti.
Semená černíc najskôr namočíme na dva dni do vody, aby zmäkli. Potom sú semená ostružín pripravené na výsev. Semená černíc zasadíme do substrátu pre ovocné stromy a klíčenie urýchlime igelitom.
Pôdu pred samotným vysádzaním skypríme a pohnojíme maštaľným hnojom alebo domácim kompostom a odstránime buriny. Černice vysádzame na jeseň, pôdu pripravíme už v auguste alebo septembri.
Na záhrade vysádzame jednoročné výhonky ostružín s dvoma až troma adventnými púčikmi, umiestnenými do podzemnej časti záhrady. Černice vysádzame zhruba na vzdialenosť 50 cm od seba, v riadkoch aspoň 2 metre od seba.
Ako pestovať černice na záhrade?
Nájdite miesto vo vašej záhrade, ktoré má dobré slnečné svetlo a dobrú drenáž. Tiež sa treba vyhnúť oblastiam s ťažkou hlinenou pôdou alebo piesčitými oblasťami. Ak sa obávate, že vaša pôda nie je až taká skvelá pre ostružiny, mali by ste pridať organické pôdne látky, aby ste zlepšili prevzdušnenie a uľahčili odvodnenie.
Pôda by nemala byť veľmi hrudnatá a s rôznymi horninami v nej. Odstráňte akýkoľvek zjavný hmyz, úlomky, kamene a burinu.
Môžete pridať veci ako kompost, kvalitné hnojivo, pokosené seno alebo listy, ktoré pomôžu pôde dosiahnuť správnu konzistenciu keď chcete pestovať černice. Hodnota pH pôdy by mala byť medzi 5,5 a 7 pre dosiahnutie najlepších výsledkov.
Kedy černice vysádzať, polievať a hnojiť?
Začnite pestovať černice, respektíve ich začnite vysádzať už na jar. Pekne ich polejte vodou akonáhle ich zasadíte. Tiež rastliny zrežte približne na dĺžku na asi 10 centimetrov po ich výsadbe.
Tieto nové rastliny nebudú produkovať bobule v prvom roku. Vyžadujú však hnojivo a vodu. Plody černíc sa začnú produkovať až nasledujúci rok, pokiaľ ste sa o rastlinu starali tak, ako ste mali.
Strihanie a rezanie
Rez ostružiny je podstatný pre dobré plody. Konáriky, ktoré už plodili, musíme odstraňovať. U odrôd, ktoré rodia na jeseň a v júni, postupujeme tak, že po oplodnení jesenných plodov, ktoré sú umiestnené na vrcholku, prút odrežeme tam, kde sme mali plody. Ďalší rok sa v tomto mieste prúty rozvetvia.
Koľko nám takéto černice vydržia?
Rastlinné puky z ostružiny budú produkovať bobuľové plody po dobu 15 až 20 rokov, ak sa o tieto rastliny dobre staráte. Niekedy pomôže vysadiť ostružiny vedľa mriežky, lebo táto rastlina je vyslovený horolezec a zvykne sa po takýchto mriežkach liepať.
Pestovanie ostružinových kríkov je pomerne jednoduché, akonáhle sú rastliny v zemi.
V roku, ktorý nasleduje po výsadbe, hnojte zem čo najskôr na jar a polievajte rastúce černicové rastliny približne 1 centimetrom vody za týždeň. Uistite sa, že ich polievate medzi daždivými obdobiami, inak je polievanie celkom zbytočné.
Pohnojte ich podľa potreby, ak bude treba. Hneď, ako uvidíte zrejúce černice, tak ich oberajte každé tri až šesť dní. To zabraňuje tomu, aby vtáky dostali rastúce černice skôr, než ich začnete oberať vy!
Pestovať černice môžeme aj ich odrezkami
Narezávať černice je pomerne jednoduché. Tieto rastliny môžu byť rozmnožované odrezkami (koreň a stonky). bez ohľadu na metódu používanú na zakorenenie ostružín sa bude rastlina typicky podobať pôvodnej odrode, najmä čo sa týka tŕňov (t.j. s tŕňmi alebo bez tŕňov)
Pestovanie černíc z jej výhonkov môže byť uskutočnené prostredníctvom listových výhonkov, ako aj odrezkových koreňov. Ak chcete rozmnožiť veľa rastlín, listy stonky sú pravdepodobne najlepší spôsob, ako ísť na to.
Toto sa zvyčajne dosahuje, keď je rastlina stále pevná a šťavnatá. Budete musieť odňať približne 6 až 10 stoniek z rastliny.
Tie by mali byť umiestnené vo vlhkej zmesi z rašeliny/piesku a ktoré by sa mali sadiť v hĺbke pár centimetrov. Pokiaľ ste pevne rozhodnutý pestovať černice takto, je dobre ich dať na tienisté miesto.
V priebehu troch až štyroch týždňov by sa mali začať rozvíjať korene. Častejšie sa odoberajú koreňové odrezky na šírenie černíc.
Tieto odrezky, ktoré sú zvyčajne od 4 do 7 centimetrov dlhé, sa berú na jeseň, keď sú rastliny už v takzvanom pokoji. Zvyčajne si vyžadujú približne trojtýždňové obdobie v chladnom prostredí, najmä rastliny s väčšími koreňmi. Rovné rezy by mali byť urobené najbližšie ku korunke so šikmým rezom urobeným ďalej.
Čo ďalej robiť s odrezkami?
Akonáhle boli odrezky odobraté, zvyčajne sa zväzujú spolu (s podobnými rezmi až do konca) a potom sa uchovávajú pri teplote asi 4°C vonku na suchom mieste alebo v chladničke. Po tejto studenej perióde, odrezky stoniek sú umiestnené vo vlhkej rašelinovej a pieskovej zmesi – asi 2-3 centimetre od seba, s rovnými koncami zasunutými pár centimetrov do pôdy.
Pri odrezkoch s malými koreňmi sa odoberajú iba malé 2-palcové rezy. Tie sú umiestnené horizontálne cez zmes vlhkej rašeliny a piesku a potom ľahko zakryté. Potom sú pokryté čírym plastom a umiestnené na tienistom mieste, kým sa neobjavia nové výhonky. Akonáhle sú zakorenené, všetky odrezky môžu byť zasadené do záhrady.
Dúfame, že sme vám s týmto tipmi dali do hlavy pár myšlienok a budete už mať presnú predstavu o tom, ako pestovať černice u vás na záhrade. Predsa ide o sladké plody, na ktorých si môže pochutiť celá vaša rodina, majú rôzne liečivé účinky (ako napríklad pri bolestiach žlčníka) a využijete ich aj pri rôznych jedlách či koktailoch.