Záhrada

Ako pestovať margaréty?

ako pestovať margarétyĽudia a záhradkári začali pestovať margaréty už v dávnej minulosti a doteraz patria k okrasám slovenských záhrad a domov. Rastú v nížinách, ale aj na horách, pozdĺž ciest, v krovinách a vo svetlých lesoch. V súčasnosti už existuje mnoho kultivarov margarét, a tak si na svojej záhrade môžete vypestovať margarétky rôzne veľké a aj farebné. Pestovanie margarét nie je nič zložité.

Čo je potrebné, ak chcete na záhrade pestovať margaréty:

  • správne stanovište
  • priepustnú pôdu
  • vodu
  • semená
  • motyku

Sadenie margarét

pestovanie margarietSemená margarét alebo sadenice pred-pestovaných margarét (apríl až máj) saďte na jar na slnečné stanovište (znesú však i polotieň).

Margaréty vsádzajte do záhonov na záhrade, skaliek, záhradných nádob a kvetináčov. Margaréta je krásna vždy a všade.

Vhodná pôda

Na záhrade by ste mali pestovať margaréty, resp. ich sadiť do úrodnej pôdy dobre zásobenej vápnom, ak v pôde dostatok vápna nie je, musíte vápno do pôdy pravidelne pridávať.

Pozor, margaréty nemajú rady kyslú pôdu. Margaréty vysádzajte podľa danej odrody, zvyčajne však do sponu 20×30 cm.

Vysádzajte ich vo veľkých skupinách a to buď rýdzo margarétky alebo v kombinácii ideálne s farebnými ľaliami, ostrôžkami alebo vysokými floxami.

Polievanie

Ak chcete pestovať margaréty tak určite pamätajte na pravidelnú zálievku. Margaréty síce voľne rastú na suchších miestach, na záhrade však potrebujú pravidelnú zálievku. Avšak, nič sa nemá preháňať, premokrenie margarétke naozaj nesvedčí.

Kvitnutie

pestovať margarétyMargaréty sa oplatí pestovať aj preto, lebo krásne kvitnú po celé leto. Skrášlia vám nielen záhradu, ale aj domácnosť.

V priebehu celého leta ich režte a vytvárajte z nich kytice.

Margaréty sú síce trvalky, ale na rovnakom mieste príliš dlho nevydržia (maximálne 3 roky), je preto nutné rastlinu ideálne každý druhý rok deliť a znovu presádzať.

Staršie rastliny majú bohužiaľ sklon v priebehu zimy zmrznúť.

Pár tipov ako pestovať margaréty

Margaréty deľte buď rezmi, alebo delením trsov. Odporúča sa deliť trsy, pretože je to jednoduchšie. Trsy deľte skoro na jar. Rezy potom vytvárajte v júni a v júli. Samozrejme margaréty môžete množiť tiež semenami.

Semená margaréty saďte na jeseň, margaréty vám však vykvitnú až na jar. Ako vidíte, pestovať margaréty nie je nič zložité a určite si s nimi poradíte aj vy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button