Záhrada

Ako často hnojiť trávnik?

ako hnojiť trávnikAk máte svoju záhradku, iste máte radosť, ak je váš trávnik pekne hustý a zelený. K tomu je potrebné sa o neho starať – vo veľkom suchu ho pravidelne zalievať, ale hlavne nezabúdať na hnojenie. Pretože bez pravidelného prihnojovania pekný trávnik mať nebudete. Aké hnojivo môžete použiť a ako často hnojiť trávnik?

Prečo trávnik hnojiť?

Aby ste si vypestovali hustý trávnik, ktorý bude mať krásne zelenú farbu, treba mu dodať dostatok živín hnojením. Trávnik tak dostane základné živiny, ktoré potrebuje pre správny rast. Hnojivá obsahujú predovšetkým dusík, draslík, fosfor, horčík a vápnik.

hnojenie trávnikaTieto prvky podporujú správny rast a regeneráciu, odolnosť proti suchu i mrazu, rast koreňov aj správny priebeh fotosyntézy, vďaka ktorej má tráva pekne zelenú farbu.

Ak by ste trávnik nepohnojili, nebude mať dostatok živín a čoskoro by ste mali miesto trávy len mach a burinu.

Hnojivo môžete použiť buď organické alebo chemické.

Organické hnojivo na trávnik

Najznámejším organickým hnojivom je hnoj alebo kompost, ale dá sa použiť aj tráva alebo lístie. Niektorí ľudia mu dávajú prednosť pre svoju ekologickosť. Môžete použiť vlastné hnojivo alebo ho kúpite v záhradníctve.

Organické hnojivo sa na trávnik používa spravidla raz ročne a to na jeseň. Na trávnik naneste rovnomernú vrstvu kompostu alebo hnoja a hrabľami ho urovnajte. Ak používate hnoj od vlastných zvierat, je nutné ho nechať aspoň 6 mesiacov odležať, aby ste trávnik nespálili.

Niekoľkokrát ročne môžete trávnik pohnojiť tiež čerstvo pokosenou trávou. Pri kosení trávy nepoužijete zberný kôš, ale trávu nechajte voľne ležať a ona sa behom pár dní rozloží. Je nutné trávu pokosiť včas, aby nebola príliš dlhá.

Chemické hnojivo na trávnik

Ďalšou možnosťou, ako hnojiť trávnik, je chemické hnojivo. Tu záleží na tom, z akého dôvodu chcete váš trávnik hnojiť. Podľa toho môžete vybrať z hnojiva s dlhodobým alebo krátkodobým účinkom.

ako hnojiťHnojenie chemickými hnojivami je rýchle a jednoduché, ale pri veľkom daždi môže dôjsť k odplavovaniu hnojiva z trávnika

. Zdravotná nezávadnosť pre ľudí aj zvieratá by mala pre trávnikové hnojivá byť samozrejmosťou.

Neodporúča sa hnojiť, ak je ranná rosa alebo veľké sucho. Pred použitím hnojivá trávnik mierne zalejte. Podľa veľkosti trávnika si vypočítajte množstvo hnojiva, ktoré je uvedené v návode. Ak použijete hnojivá príliš, trávnik spálite.

Dlhodobé hnojivo

Tento typ hnojiva sa používa 2-3x ročne – na jar po prvom alebo druhom sekaní, v júli a na konci septembra.

Dlhodobé hnojivá sa predávajú vo forme granúl, ktoré rovnomerne rozhodíte na trávnik. Živiny sa uvoľňujú pozvoľna, takže tráva môže pekne rásť.

Krátkodobé hnojivo

Krátkodobé hnojivá bývajú vo forme tekutého koncentrátu a majú veľmi rýchly účinok, takže tráva začne po aplikácii hnojiva veľmi rýchlo rásť.

Ak by ste používali len tieto hnojivá, museli by ste ho aplikovať 7-15x za rok, ale ich použitie sa odporúča hlavne v prípade poškodeného trávniku k jeho rýchlej regenerácii.

Tak nezabúdajte na svoj trávnik a uvidíte, že vám ho budú všetci závidieť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button