Ako si vybraťZáhrada

Ako správne vybrať hnojivo?

správny výber hnojív pre rastlinyPridanie hnojiva zlepšuje zásobenie rastlín živinami a zvlášť draslíkom, dusíkom a fosforom. V zásade sa rozlišujú 2 skupiny hnojív: organické a minerálne.

Organické hnojivá sú rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. V predajniach so záhradkárskym tovarom už niekoľko rokov zoženiete aj najrôznejšie špeciálne hnojivá, napríklad na rododendrony a kamélie, na hortenzie (okrem iného aj pre udržanie ich modrej farby). Väčšine rastlín však postačia bežné hnojiva a veľa trvaliek si vystačí s jednou dávkou kompostu na jar.

Čo treba ak chcete správne vybrať hnojivo:

  • hnojivo

V zásade platí jedno dôležité pravidlo – NEPREHNOJIŤ!

ako vybrať správne hnojivo a ako hnojiťZvyčajné použite vždy o niečo menšu koncentrácie pri dávkovaní, než odporúča výrobca. Predávkovanie hnojivami môže mať za následok spálenie koreňov.

V okrasnej záhrade sú veľkými spotrebiteľmi hnojiva hlavne trávniky, a v zeleninovej záhrade paradajky a tekvice.

Všeobecne je rastlinami lepšie prijímané tekuté hnojivo. Lepšie sa vstrebáva, rastliny ho rýchlejšie prijmú, ale na druhej strane nepôsobí príliš dlhodobo.

Hnojivá s dlhodobým účinkom, ako sú hnojivové tyčinky, kapsuly a kužele zásobujú rastliny až niekoľko mesiacov. Je potrebné si však uvedomiť, že sa z nich živiny uvoľňujú len pri teplote nad 16 ° C a tiež len pri dostatočnom zavlažovaní.

Delenie hnojív:

  • kvapalné hnojivo
  • kryštalické hnojivo
  • minerálne hnojivo
  • organominerálne hnojivo

granulové hnojiváPre okrasné kríky a rastliny sa zaužívalo používanie pomaly rozpustných hnojív, ktoré majú radu výhod: zníženie strát živín vyplavovaním, možnosť použitia vyšších dávok hnojív a zjednodušenie systému hnojenia.

Celková dávka potrebných živín sa aplikuje jednorázovo pri výsadbe, prihnojovanie odpadá alebo sa výrazne zjednodušuje.

Hnojenie trávnika

Trávnikové hnojivo obsahuje dva dôležité prvky pre prípravu trávnika na prezimovanie – tj. dusík, a predovšetkým vysoký podiel draslíka, ktorý je pre prezimovanie trávnika nevyhnutný.
Draslík podporuje odolnosť trávy voči suchu, vymŕzaniu a chorobám. V jarnom období sa tak trávnik veľmi rýchlo obnoví a je pripravený pre jeho rýchlejšie užívanie.

Organické hnojivo pre plodovú zeleninu sa používa na základné hnojenie pred výsadbou, prípadne k prihnojovaniu počas vegetácie. Hnojivo sa rovnomerne rozhodí na plochu a zapracuje do pôdy, u prihnojovania sa plytko zapraví do pôdy.

Tipy ako si správne vybrať hnojivo

Nedostatok draslíka sa prejavuje padaním listov, zasvetľujú sa a tiež usychajú okraje.
Tieto príznaky však možno považovať tiež za zlú zálievku.

Nedostatok medi sa prejavuje narušením tkaniva listov, tie sa krútia a vädnú. Možno to prirovnať k presušeniu zeminy, k prudkému svetlu a umiestneniu na horúcom mieste.

Varovanie

Zo všetkého najdôležitejšie je NEPREHNOJIŤ!

Deficit niektorých elementov vyvoláva veľmi podobné reakcie.

Napr. nedostatok železa sa prejavuje podobne ako nedostatok horčíka atď. Často sa stáva, že v zemine je prebytok jedného a nedostatok druhých elementov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button