Záhrada

Ako pestovať brečtan?

ako pestovať brečtanBrečtan sa na liečebné účinky používal už v dávnej minulosti. Pre svoje zázračné liečebné účinky bol považovaný za magickú rastlinu, a preto je spojený s množstvom obradov a dodnes sa mu dáva istá symbolika nesmrteľnosti, priateľstva, vernosti a ženskosti. Brečtan sa pestuje ako vonkajšia okrasná popínavá rastlina, ale tiež aj ako rastlina izbová. Rozhodli ste sa pestovať brečtan? Poradím vám, ako na to.

Čo je potrebné ak chcete pestovať brečtan:

  • voda
  • vlhkosť
  • hnojivo
  • tieň
  • rašelina
  • opora, na ktorej sa bude brečtan môcť popínať

Sadenie brečtanu

brečtanAk ste sa rozhodli pre pestovať brečtan, zasaďte ho (sadenicu brečtanu, semená brečtanu alebo rezne) do tieňa. Slnko totiž znáša veľmi zle.

Všeobecne platí pravidlo, že čím viac zelená odroda brečtanu, tým viac tienisté miesto by to malo byť. Keď si chcete skúsiť vypestovať brečtan zo semien, vysievajte ho už na jeseň. Na jar potom výpestky prezrite a odstráňte všetky nežiaduce výhonky.

Sadenice brečtanu vsádzajte skoro na jar, zvyčajne vo februári alebo v marci, do stredne ťažkej a dobre priepustnej zeminy. Rozhodli ste sa ho pestovať vonku? Zasaďte ho hneď na začiatku jari tam, kde má tieň a oporu.

Už pri nákupe sadeníc alebo semien brečtanu si u predajcu zistite, v akých podmienkach má byť vonku zasadený. V súčasnosti existuje približne 15 odrôd brečtanu, ktoré sa od seba líšia nielen farbou, ale aj veľkosťou listov, čo významne ovplyvňuje ich sadbu.

Hnojenie

Raz za 14 dní ho prihnojujte bežným tekutým hnojivom. V priebehu zimy postačí, keď rastlinu prihnojíte iba raz mesačne.

Polievanie

rady na pestovanie brečtanuTáto rastlina potrebuje vodu, ale zároveň neznáša premokrenie, rastlinu preto zalievajte mierne a v zime zálievku ešte viac obmedzte.

Premokrenie spôsobuje sčernanie listov.

Vody táto rastlina síce moc nepotrebuje, ale na vlhkosť je veľmi náročná.

Rastlinu pestovanú v izbe preto musíte rosiť každý deň a kvetináč by mal stáť v miske s kamienkami.

Vhodná teplota

Mladá rastlina znesie teplotu maximálne do 10 ° C, a preto ju na jeseň vykopte a zazimujte tam, kde sa teplota pohybuje ideálne okolo 12 ° C. Mladá rastlina sa v priebehu jedného roka presádza dokonca 2x.

Každú jar pri presádzaní brečtanu, rastlinu prerežte, odstráňte nežiaduce výhonky a prekľučkujte nové výhonky tak, aby rastlina rýchlejšie rástla. Izbovo pestovanú rastlinu presádzajte iba raz do roka, staršiu rastlinu dokonca len raz za dva až tri roky.

Pestovať brečtan je veľmi jednoduché

Rastlina pestovaná ako izbová rastlina nepotrebuje žiadne špeciálne podmienky, čo sa týka teploty, vystačí si s bežnou izbovou teplotou, ak by si však mohla vybrať, viac sa jej darí v chladnejších priestoroch.

Rastlinu môžete rozmnožovať celoročne, ale najlepším obdobím je doba od decembra do januára. Rozmnožujte ju odrezkami s dĺžkou rezu od 6-10 cm. Rastlina vám potom v teplote okolo dvadsiatich stupňov a vysokej vlhkosti zakorení veľmi rýchlo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button