Ako pestovať vlčí bôb?
Každý, kto sa rozhodol pestovať vlčí bôb vie, že vlčí bôb vytvára na záhradách nepriehliadnuteľnú majestátnu okrasu, ktorú je vidieť už z veľkej diaľky. Pestrofarebné šúľky posiate drobnými kvietkami dokážu skrášliť nielen nejednu záhradu, ale tiež parky. Rastlinka nepotrebuje príliš veľkú starostlivosť, a tak sa do pestovania vlčieho bôbu môže vrhnúť aj záhradník začiatočník.
Čo je potrebné, ak chcete pestovať vlčí bôb:
- semená vlčieho bôbu
- vhodnú pôdu
- vodu
- vhodné stanovisko
- skleník
Náročnosť pestovania vlčieho bôbu
Niektoré zdroje uvádzajú, že pestovanie vlčieho bôbu je náročné. V skutočnosti je to však inak, ak vlčí bôb zasadíte na správne miesto, zas toľko práce s ním nemáte.
Rastlinu saďte do pôdy s kyslejším pH, ktorá je priepustná, bohatá na živiny, ale bez vápnika.
Vysádzanie vlčieho bôbu
Semená vlčieho bôbu najprv v marci vysaďte do skleníka, odtiaľ ich potom naklíčené v máji preneste na konečné stanovište. Po tomto zasadení už vlčí bôb nepresádzame, a to aj napriek tomu, že sa jedná o trvalku.
Semená vlčieho bôbu možno vysievať aj priamo von od apríla do júna. Semená stačí zatlačiť 1 až 2 cm hlboko do pôdy. Sadenice vlčieho bôbu potom saďte na slnečné stanovište chránené proti vetru v spone 30 x 30 cm.
Vlčí bôb pestujte samostatne alebo v rôzne farebných a druhových kombináciách. Stavte preto bob do trvalkových záhonov, zmiešanej výsadby, do rôznych skupín a k pred-sadeniu pred kríkové a stromové skupiny.
Vlčí bôb sa hodí aj na veľké plochy záhonov a na ťažko udržiavateľné svahy.
Polievanie, hnojenie, množenie a vhodná pôda
Vlčí bôb pravidelne zalievajte, hnojte a okolie okopávajte. Pozor, v zime nemá rád premokrenie.
Rastlinku môžete rozmnožovať v marci s pomocou odrezkov, ale oveľa jednoduchšie pre vás bude, keď vysejete semená.
Kvitnutie
Vlčí bôb je trvalka a kvitne vám cez celé leto. Túto skutočnosť môžete využiť na to, aby ste ich odrezali do kytice. Pozor, na sušenie sa nehodí.
Vlčí bôb vydrží pri správnej starostlivosti mnoho rokov, ale vo vyšších polohách zamrzne.