Záhrada

Ako pestovať orchidey?

pestovanie orchideyPokiaľ uvažujte o tom, že začnete pestovať orchidey, určite stojí za zmienku to, že sú to jedny z najkrajších izbových rastlín, ktoré možno pestovať v našich podmienkach. Orchidey sú pôvodom rastliny z dažďových pralesov, napriek tomu nie je starostlivosť o ne nijako zložitá. Ako tieto exotické rastliny pestovať a aký druh orchideí pre pestovanie zvoliť vám poradia nasledujúce riadky.

Aké orchidey pestovať v byte?

Nie všetky orchidey môžete pestovať v bytoch. Vhodnými druhmi orchideí pre pestovanie v interiéri sú:

  • Múrovec (latinsky Phalaenopsis) – táto orchidea je jeden z najviac odolných druhov, je vhodná pre začiatočníkov, ktorí sa rozhodli pestovať orchidey
  • Vanda –  jedna z najviac atraktívnych druhov orchideí, je vcelku nenáročná na pestovanie a na okolité podmienky
  • Paphiopedila a Dendrobium –  zástupcovia týchto rodov sú veľmi atraktívne orchidey, navyše veľmi odolné a vhodné na pestovanie v interiéri

ako pestovať orchideyVšetky vyššie uvedené druhy orchideí sú vhodné pre pestovanie v interiéri, kde je stála teplota približne okolo 20°C. Samozrejme nevadí, keď teplota napríklad v noci alebo počas zimy mierne poklesne.

Tieto druhy orchideí rastú vo voľnej prírode v oblasti tropických lesov. Dobre znášajú slnečné svetlo, nemali by ste ich však umiestniť na priame slnečné žiarenie.

Vo voľnej prírode sú orchidey chránené proti priamemu slnečnému žiareniu vysokými dažďovými pralesmi.

Aký druh si vybrať ak chcete pestovať orchidey v byte?

Vyššie uvedené druhy orchideí sú druhy epifitycké, čo v preklade znamená, že sa jedná o rastliny, ktoré väčšinu živín prijímajú pomocou vzdušných koreňov.

Pokiaľ chcete tieto pestovať orchidey týchto druhov, pripravte sa na to, že budete potrebovať viac priestoru. Najmä pre druh Vanda je vhodné rastlinu pestovať v teráriách alebo v sklenených vitrínach, kde môžete rastline zabezpečiť väčšiu vlhkosť.

ako vypestovať orchideyVcelku nenáročný je múrovec, ktorý môžete pestovať v kvetináči.

Dôležitou podmienkou je, aby ste rastlinu umiestnili do vhodného substrátu.

Kvetináč by nemal byť príliš veľký, môže byť tiež priehľadný, pretože korene orchideí nevyžadujú tmu.

Aby vám orchidey rástli a prospievali, je potrebné, aby ste ich pestovali vo vzdušnom špeciálnom substráte, ktorý neobsahuje veľké množstvo živín. Substrát by nemal byť príliš kyslý.

Pamätajte, že nie všetky substráty, ktoré možno zakúpiť, sú pre pestovanie orchideí vhodné. Substrát pre orchidey si môžete zhotoviť sami z: nalámané borovicové kôry, polystyrénu, dreveného uhlia a kúskov molitanu.

Polievanie orchidey v byte

Orchidey pochádzajú síce z tropických a subtropických dažďových pralesov, jedná sa však o rastliny, ktoré neznášajú trvalo vlhkú zeminu, keďže prevažnú časť potrebných živín prijímajú vzdušnými koreňmi.

pestovať orchideyOrchidey teda nezalievajte. Prílišné množstvo zálievky spôsobuje nedostatok kyslíka, hnitie koreňov a následne odumretie celej rastliny. Odporúčame rastlinu aj s kvetináčom v intervale raz – dvakrát týždenne ponoriť do vody a potom nechať odkvapkať.

Kvalita vody má na pestovanie orchideí tiež svoj vplyv. Orchidey ťažko znášajú tvrdú vodu, pretože spôsobuje hromadenie solí, ktoré orchideám škodia. Ak máte možnosť, zbierajte dažďovú vodu, ktorá je pre orchidey najviac prirodzená.

Ak nemáte možnosť zbierať dažďovú vodu, tak si mäkkú vodu vytvorte sami. Tvrdú vodu totiž môžete zmäkčiť prevarením alebo ju nahradiť destilovanou vodou.

Aké hnojivo použiť ak chcete pestovať orchidey?

Orchidey nie sú rastliny, ktoré by boli príliš náročné na živiny. Stačí, aby ste ich hnojili raz za dva týždne špeciálnym hnojivom. V zimnom období rastlinu nehnojte. Ak ste sa rozhodli pestovať orchidey, ktoré majú vzdušné korene, hnojte ich pomocou rozprašovača pre rosenie rastliny. K zálievke jednoducho pridajte určenú dávku hnojiva pre orchidey.

Klasické hnojivo pre izbové rastliny neodporúčame používať, môže obsahovať vápnik, ktorý je pre orchidey nežiaduce, to môže vašu rastlinu trvale poškodiť. Naopak by hnojivo malo obsahovať dostatok fosforu a draslíka.

Odkvitnutie

Ak vaša orchidea odkvitne, nezúfajte. Zrežte odkvitnutú stonku v jej spodnej časti – približne v jej tretine. Dáte tak rastline silu a možnosť, aby z nej vyrástla nová stonka a kvitnutie sa opakovalo.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button