Záhrada

Ako pestovať bonsaje?

návod ako správne pestovať bonsajeBonsaje sa u nás tešia narastajúcemu záujmu. V iných krajinách sa pestovanie bonsajov stalo vyhľadávaným koníčkom a umením už oveľa skôr. Slováci ich začali objavovať len nedávno, k výraznému rozšíreniu došlo až po roku 1989. Pestovať bonsaje môžeme aj vo svojom byte, kde im doprajeme dostatok slnka, čo uvítajú aj tí, ktorí nemajú záhradku a bývajú v panelovom byte.

Čo je potrebné ak chcete pestovať bonsaje:

  • nožnice na bonsaje

Polievanie bonsajov

malý stromčekIzbové bonsaje pestované v slovenských domácnostiach pochádzajú obvykle z tropických a subtropických oblastí. Malolisté bonsaje ako Brest, Seris, alebo Sagrécie vyžadujú väčšie množstvo slniečka a častejšie zalievanie.

Zalievame odstátou vodou najlepšie izbovej teploty. Fikusy uvítajú teplejšiu vodu, okolo 40 stupňov Celzia. Pri zalievaní sa riaďte farbou zeminy – tá by nemala byť príliš svetlá. Podľa toho udržujeme tiež vlhkosť.

V zime neznášajú vykúrenú miestnosť, majú totiž radi vlhkosť okolo 40 až 50%.

Ako správne pestovať bonsaje a vplyv slnka

Ostré slnečné lúče najmä v letných dňoch bonsajom na našom parapete neprospievajú. Preto volíme skôr polotieň, avšak s dostatkom slnečného svitu.

Bonsajom prospieva letnenie – tzn. že bonsaje počas letných mesiacov umiestnime von (napríklad na balkón), avšak dávame pozor, aby neboli vystavené ostrému slnku.

Defoliácia

farebná bonsajPočas mája až júna u bonsajov vykonáme defoliácie. Odstrihneme nožnicami listy a ponecháme len stopky listov.

Nové listy, ktoré narastú budú menšie. A bonsaj bude košatejšia.

Takto upravenú rastlinu vynesieme von.

Nožnice na bonsaje môžeme zakúpiť v špecializovaných obchodoch so záhradníckymi potrebami.

Tvarovanie bonsajov

Od bonsajov očakávame, že budú mať podobu stromu, avšak vo veľmi zmenšenej podobe.

Tvarovanie kmeňa je veľmi obľúbenou činnosťou milovníkov bonsajov. Tvarovanie je vhodné predovšetkým u tých lacnejších kúskov.

Finančné náklady na pestovanie bonsajov

Pestovať bonsaje nie je cenovo náročné. Ceny bonsajov sa pohybujú od 10€ do 110€. Tvary japonských bonsajov sa radia do piatich základných kategórií – vzpriamený štýl (rovný kmeň), voľne vzpriamený štýl (kmeň môže byť mierne zvlnený), šikmý štýl, polokaskádový štýl (s vodorovným kmeňom) a kaskádový štýl (kmeň sa ohýba pod úroveň zeme).

Tvarovať môžeme niekoľkými cestami. Pravidelným ostrihávaním vrcholných pupienkov alebo hliníkovým či medeným drôtom, kedy drôt starostlivo ovinieme na kmeň. Tvarovať možno i nákladom alebo kolíčkami.

Doplňovanie živín

Pri starostlivosti o bonsaj dbáme na to, aby „náš miniatúrny stromček“ mal dostatok živín. V hypermarketoch ako je Hornbach dnes môžeme zakúpiť vhodnú zmes.

Dobre vám poradia aj v menších obchodíkoch zaoberajúcich sa predajom rastlín.

Doplnky na pestovanie bonsajov

Praktickými doplnkami svoje dielo zavŕšime. Vhodným a vkusným doplnkom je podstavec pod bonsaj, ktorý kúpime za cenu okolo 10€.

Zaujímavým pomocníkom nám môže byť lepidlo na konáre, ktoré využijeme, keď budeme nešikovní a na bonsaji ulomíme vetvičku. Lepidlom môžeme vetvičku umiestniť na pôvodné miesto a zvýšiť šancu zahojenia rany.

Pestovať bonsaje nie je zložité, určite si to vyskúšajte a veľmi pekne si vďaka takémuto pestovaniu skrášlite domácnosť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button