Záhrada

Ako pestovať myrtu?

navod ako pestovať myrtuAko správne pestovať myrtu? Myrta je známym stále zeleným kríkom, ktorý rastie úplne bežne po celom Stredomorí. V Slovenskej republike sa myrta pestuje skôr v nádobách, kedy sa von dáva na začiatku leta, pretože nie je mrazuvzdorná (prežije teplotu maximálne do štyroch stupňov nad nulou). Na zimu sa myrta musí zazimovať.

Čo potrebujete ak chcete pestovať myrtu:

  • nádobu
  • svetlé miesto
  • zeminu
  • zálievku
  • hnojivo
  • zimovisko

Pestovanie zo semien

myrtaTúto rastlinu možno pestovať zo semien. Balíček 5 ks semien myrty vyjde približne na 2,5 eura. Semená myrty najprv namočte na jednu hodinu do vlažnej vody, potom semená vysievajte pri teplote 20-25 ° C do substrátu. Prvé klíčky sa objavia za 20-60 dní.

V Slovenskej republike sa myrta pestuje obvykle ako izbová rastlina.

Túto rastlinu však môžete v lete dať tiež von. Sadenice myrty preto tipujte do nádob, ktoré potom umiestnite na slnečné miesto na terase, balkóne, parapete alebo záhrade. Pozor však na príliš agresívne slniečko!

Polievanie

Rastlina potrebuje veľa vody, pretože inak rýchlo schne a opadáva. Od začiatku jari preto myrtu zalievajte odstatou vodou.

Koreňový bal myrty nesmie nikdy vyschnúť, ale zároveň byť ani premokrený. Myrte prospieva zvýšená vlhkosť.

Hnojenie

rady na pestovanie myrtyHnojivo rastline dodávajte od začiatku jari raz za 14 dní. Pre myrtu sú vhodné 0,1-0,2% hnojivá.

Myrtu presádzajte pravidelne raz ročne na jar do dobre priepustnej pôdy a len do málo väčšieho kvetináča.

Mladé rastliny myrty potrebujú ľahšiu zeminu, a teda vyšší obsah rašeliny, tie staršie zase majú radšej stredne ťažkú ​​hlinu s vyšším obsahom ornice.

Vhodná teplota

Ak chcete pestovať myrtu tak teplotné minimum je 4 ° C, a preto je potrebné, aby ste myrtu na zimu zazimovali. Na konci leta rastlinu preto presaďte tam, kde jej nehrozí zamrznutie a kde bude mať tiež dostatok svetla.

V priebehu zimy sa môže stať, že vám pri zlej starostlivosti myrta celá opadá. Nevyhadzujte ju, ale starajte sa o ňu ďalej, na jar vám môže opäť ožiť.

Rozmnožovanie myrty

Myrtu rozmnožujte po celý rok prostredníctvom stonkových alebo vrcholových odrezkov.

Dĺžka odrezkov by sa mala pohybovať medzi 4-6 cm, ich spodnú časť zapichnite do kvetináča, starajte sa o ne a udržujte v teple okolo 16 ° C. Rezne vám potom za 3-4 týždne zakorenia.

Tip

Túto rastlinu môžete rezom a strihaním rôzne tvarovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button