Záhrada

Ako ohraničiť záhon?

ako ohraničiť záhonV dnešnom článku nás opäť zavanie do záhrad. Predstavíme si spôsoby a alternatívy ako ohraničiť záhon. Existuje viacero efektných ciest ako ohraničiť záhon. V záhrade sa striedajú najrôznejšie povrchy, kedy sa chodník strieda s trávnikom, trávnik sa záhonom, a tak ďalej. Pre mnohých záhradkárov, ale aj návštevy, sú neupravené prechody medzi jednotlivými časťami záhrady, ako päsť na oko. Aby tieto prechody nepôsobili nepatrične, je potrebné nájsť vhodný spôsob, ako ich od seba oddeliť.

Prečo si ohraničiť záhon

Dôvodom, prečo by ste mali ohraničiť záhon, chodník či trávnik je neustále prerastajúca tráva či oddelenie dvoch rôznych povrchov, vzhľadom na to, že to často krát pôsobí neesteticky alebo rušivo.

Medzi jednotlivými plochami vytvoríte určité rozhranie, vhodný riešením je napríklad obrubník.

Medzi záhonom a chodníkom je vhodné dať obrubník z dôvodu roznášania hliny z trávnatej čí vysádzanej plochy na chodník pri daždi či silnom vetre.

Čím je najvhodnejšie ohraničiť jednotlivé plochy

ohraničenie záhonaTrávnik, záhon či chodníček je možné ohraničiť pomocou obrubníku, palisády, násypu z kamienka, guľatinou, pomocou neviditeľného obrubníku, atď.

Rozhodnúť sa môžete medzi drevom, betónovými tvarovkami, kameňom, plechom aj plastom. Zvolený materiál vdýchne záhrade určitý charakter a určí jej životnosť.

Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody:

  • plech sa dobre tvaruje, ale čoskoro začína hrdzavieť
  • drevo sa dá použiť len na rovné plochy, časom alebo zlou starostlivosťou môže začať hniť
  • betónové tvarovky možno stavať aj do oblúka, časom však môžu začať škáry zarastať trávou

Aké sú rozdiely medzi jednotlivými typmi rámov

Palisády

Palisády sú trvalé, ale finančne náročné riešenia. Vyrábajú sa kruhové, obdĺžnikové či štvorcové. Cena a trvanlivosť sa líši podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené.

Vybrať si môžete z betónového, dreveného, ​​bambusového či plastového materiálu. Slúži predovšetkým na ohraničenie záhona, trávnika, chodníka, príjazdovej cesty, atď. Považujú sa skôr za estetické riešenie.

Obrubníky

Prechod medzi trávnikom a záhonom môžete olemovať obrubníkom. Obrubníky sú neodmysliteľný, funkčný, aj estetický prvok na záhrade.

Vďaka obrubníkom si zjednodušíte kosenie trávy v miestach, kde trávnik prechádza v záhon. Nemusíte teda dávať pozor, aby ste náhodou neponičili kvetiny v záhone nožmi kosačky.

Ďalej zabraňujú nežiaducemu prerastaniu trávy. Vyrába sa z tehly, kameňa, betónu alebo z plastu. Plastové majú životnosť desiatky rokov a materiál je recyklovateľný.

Neviditeľný obrubník

drevený obrubníkNeviditeľný obrubník je pri úprave záhrady skvelým riešením. Oproti klasickému obrubníku z kameňa či betónu má rad výhod. Vyrába sa z odolného a ľahkého polypropylénu. Kotvenie sa vykonáva pomocou hrebeňov.

Vyrába sa v mnohých typoch a veľkostiach a jednotlivé pásy možno na seba napájať. Pri správnom položení vynikne krása záhonu. Obruba zostáva skrytá pred zrakmi okoloidúcich.

Neviditeľný obrubník umožní od seba oddeliť nielen záhon, ale aj ďalšie povrchy, napríklad dlažbu a štrkovú cestu od trávy, a pod.

Výhodou je veľmi rýchla a nenáročná montáž. Skrytý obrubník je veľmi efektívne riešenie pre všetky povrchy na záhrade.

Ďalšie možnosti ako ohraničiť záhon

Pri výbere obruby voľte estetické a účelné riešenie. Môžete využiť trávnikové obruby, levanduľový plot či nízko strihaný krušpán.

Vytvárať môžete obruby aj z menej praktických materiálov ako sú drevené fošne, železničné podvaly, a pod. Tie však majú krátku trvanlivosť a veľmi zle sa s nimi manipuluje. Trávniková obruba skvele zabráni prerastaniu trávy do záhona alebo rozmazávaniu hliny po chodníku.

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button