Záhrada

Ako pestovať ficus benjamina?

Ficus benjaminaFicus benjamina je drobnolistý ficus, ktorý je pre svoj vzhľad často pestovaný ako izbová bonsai. Ficus je vcelku nenáročná rastlina, ale jej pestovanie vyžaduje dodržiavanie pár základných pravidiel. Aké zásady pri pestovaní Ficus benjamina dodržiavať vám poradia nasledujúce riadky.

Rôzne druhy ficusov

Ficus benjamina (pestovanie)Fikusov existuje veľa druhov. Do rodu ficus registrujeme nad tisícku rozmanitých druhov. Veľmi rozšíreným je práve ficus benjamina, ktorý sa vyznačuje drobnými listami, zvesenými vetvami a možnosťou rozličných a pestrofarebných variantov sfarbenia jeho drobných lístkov.

Tento druh môže byť v určitých formách pestovaný ako izbová bonsai. Táto rastlina môže dorásť až do výšky niekoľkých metrov, záleží od podmienok, v ktorých ju pestujete. Veď vo svojej domovine dorastá do výšky až 30 metrov.

Nároky na pestovanie ficusov

Ficus benjamina vyžaduje dostatok jasného a rozptýleného svetla, nie však priame slnečné svetlo.

Rastlina ďalej potrebuje teplo. V lete postačí teplota max. do 24 ° C, v zime nesmie teplota klesnúť pod 15 ° C. Maximálna teplota, ktorú je ficus benjamina schopný zvládnuť je 30 ° C, minimálna teplota je 10 ° C. Rastlina však veľmi zle znáša veľké teplotné zmeny a rozdiely.

V lete môžete rastlinu umiestniť von na balkón alebo terasu, lepšie však do tienistého kúta, priame slnečné svetlo je nežiaduce. Táto rastlina je háklivá na prievan, preto ju umiestnite na miesto, kde na ňu nebude fúkať.

Rastlina nie je náročná na substrát. Odporúčame ho zasadiť do substrátu, ktorý je určený pre pestovanie fikusov. Jedná sa o ľahký a dobre priepustný rašelinový substrát. Namiesto substrátu môžete použiť metódu hydropónie. Ficus je pre hydropóniu vhodnou rastlinou a znáša podmienky hydropónie veľmi dobre.

Polievanie

Ficus benjamina zalievajte predovšetkým odstátou vodou izbovej teploty, ale čerstvou a studenou. Rastlinu zalievajte mierne, rozhodne ju neprelievajte. Pri preliatí dochádza k okamžitému opadávaniu listov.

Pre rastlinu je lepšie rosenie listov, ktoré jej robí dobre. V zimnom období zálievku obmedzte na nevyhnutné minimum.

Hnojenie

Ficus benjamina ako bonsaiHnojte dvakrát mesačne tekutým hnojivom určeným pre izbové rastliny.

Presádzanie

Presádzame mladé rastliny, najlepšie vždy na jar.

Staršie rastliny presádzame iba zriedkavo, pretože zle reagujú na akúkoľvek zmenu.

U starších rastlín iba meníme a dopĺňame vrchnú časť zeminy.

Množenie

Tento ficus množíme odrezkami, najlepšie v letných mesiacoch. Ideálna teplota pre odrezkovanie je v rozmedzí 24 ° C, max. 29 ° C. Z jedného výhonku, na ktorom sú listy, môžete získať až niekoľko odrezkov.

Strata listov

Častými príčinami opadávania listov a chradnutia rastliny bývajú:

  • nízka teplota
  • prievan
  • málo svetla
  • prehnojenie
  • naopak podvýživa (málo hnojiva)
  • zmena prostredia
  • nízka vlhkosť vzduchu
  • preschnutie substrátu

Škodcovia ficusov

Ficus benjamina môžu napadnúť títo škodcovia:

  • roztoče a strapky (príliš slnečné stanovište)
  • puklice a vošky (príliš slnečné a suché miesto)

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button