Ako pestovať kaktusy?
Dôvod prečo pestovať kaktusy je ten, že to sú vhodné izbové rastliny pre tých, ktorí sa v pestovaní kvetov moc nevyznajú. Kaktusy sú totiž nenáročné rastliny, ktoré toho veľa nepotrebujú a starostlivosť o ne nie je nijako zložitá, zvlášť keď sa dajú pestovať v kvetináči aj počas zimy. Sú však určité zásady, ktoré by ste mali pri ich pestovaní dodržiavať. O ktoré sa to konkrétne jedná, vám ukážu nasledujúce riadky.
Základná charakteristika rastliny a ako pestovať kaktusy
Kaktusy sú rastliny z čeľade kaktusovitých. Pôvodom pochádzajú tieto rastliny z amerických kontinentov a pre svoju nenáročnosť a pekný dekoratívny vzhľad sa veľmi rýchlo rozšírili do celého sveta.
Kaktusy môžeme rozdeliť do troch základných skupín:
Do prvej skupiny môžeme začleniť väčšinu juhoamerických a mexických kaktusov. Jedná sa o najpočetnejšiu a najrozšírenejšiu skupinu. Práve do tejto skupiny môžeme začleniť väčšinu druhov, ktoré sa pestujú.
Pestovať kaktusy tohto druhu nieje nijako obzvlášť zložité. V zime môžete pestovať kaktusy pri teplote 5 – 10°C. V letnom období vyžadujú kaktusy teplo a dostatok slnečného svetla. Tento druh kaktusov môžete v letnom období pestovať aj vo vonkajších podmienkach. Ide o druhy, ktoré sú veľmi odolné, dobre znáša nepriaznivé podmienky.
Do druhej skupiny radíme kaktusy, ktoré pôvodom pochádzajú z tropických oblastí. Tieto kaktusy sú menej odolné a veľmi zle znášajú teplotu pod 15°C. Tieto kaktusy potrebujú viac tepla a vlhkosti. Nízke teploty môžu byť pre nich smrtiace. K týmto druhom patria známe brazílskej a karibské stĺpovité alebo guľovité kaktusy.
Do tretej skupiny radíme konkrétne druhy z kontinentu Južnej a Strednej Ameriky, ktoré sú veľmi náročné na stálu teplotu, dostatočnú vlhkosť a dostatočné množstvo svetla, preto sa tieto druhy väčšinou v interiéroch nepestujú.
Ako správne polievať kaktusy
Kaktusy vodu potrebujú. Je dôležité, aby ste zálievku dávali kaktusom v dostatočnom množstve a v správnom čase. V zime, kedy je kaktus v období vegetatívneho pokoja, rastlinu nezalievajte. Kaktusy zalievajte iba v letnom období, v našich podmienkach sa jedná o obdobie apríl – október.
Kaktusy zalievajte najlepšie odstatou vodou. Nikdy nezalievajte kaktusy v priebehu horúcich letných dní. Sú totiž vystavené priamemu slnečnému žiareniu a vysokým teplotám a mohlo by dôjsť ku spareniu a odumretie koreňov kaktusu.
Vždy počkajte, až nastane večer a rastlina vychladne. V jarnom období je vhodné kaktusy zalievať ráno, aby pôda do večera dostatočne preschla. V letnom období zalievajte kaktusy večer.
Presádzanie kaktusov
Ak chcete pestovať kaktusy správne tak ich musíte aj presádzať. Najvhodnejším obdobím pre pestovanie kaktusov je skorá jar. Chvíle, kedy sa kaktusy prebúdzajú zo „zimného spánku“ a rašia prvé nové tŕne a ich povrch sa začína lesknúť, sú pre presádzanie tie pravé.
Postup presádzania je veľmi jednoduchý. Kaktus vyberte z kvetináča a očistite jeho korene. Ak sú na koreňoch parazity – konkrétne sa jedná o bielu voskovitú koreňovku, vykúpte korene prípadne celú rastlinu v insekticídnom prostriedku.
Slabé a odumreté korene odstráňte. Rastlinu hneď nepresádzajte do nového substrátu, nechajte ju pár dní oddýchnuť.
Ak sú korene kaktusu v poriadku, presaďte rastlinu do nového substrátu. Substrát by mal byť úplne suchý. Po presadení rastlinu zalejte až po niekoľkých dňoch, okamžitá zálievka by mohla spôsobiť infekciu. Pamätajte, že pestovať kaktusy by ste mali v nádobách, ktoré majú vo svojom dne otvor pre odtok vody.
Ako na množenie kaktusu?
Generatívne množenie je spôsob, kedy kaktusy množíme pomocou semien. Týmto spôsobom máte vysokú nádej na vypestovanie väčšieho množstva jedincov.
Vegetatívne množenie je spôsob, pri ktorom kaktusy množíme pomocou odrezkov alebo štepenia. Týmto spôsobom získate nie väčšie množstvo rastlín, zato rýchlejšie získate dospelú rastlinu.