Záhrada

Ako pestovať yzop?

ako pestovať yzopPestovať yzop aj u vás doma sa rozhodne oplatí, pretože ide o liečivú bylinu, ktorá rastie voľne v prírode a je zbieraná pre svoje pozitívne účinky na tráviaci a močový systém. Okrem toho tiež pôsobí dezinfekčne, ako antibiotikum a pomáha liečiť chorý dýchací systém. Okrem toho sa však yzop používa aj v kuchyni ako korenie, a je tiež okrasnou kvetinou. Použitie yzopu je všestranné. Čo tak si yzop vypestovať aj u vás doma?

Čo je potrebné, ak chcete pestovať yzop:

  • pestovať yzopsemená yzopu
  • slnečné stanovište
  • vhodnú zeminu
  • vodu
  • hnojivo
  • pareniska

Vysádzanie

Semená yzopu kúpte v špecializovanom obchode na semená a záhradné potreby, kde ich zaručene zoženiete v tej najlepšej kvalite.

Semená yzopu vsádzajte koncom marca do pareniska alebo iného krytého prostredia, kde ich nechajte klíčiť a rásť po dobu jedného mesiaca.

Vhdné stanovisko na pestovanie yzopu

pestovanie yzopuVyrastené sadenice yzopu potom presaďte na trvalé stanovisko až koncom apríla. Sadenice yzopu vsádzajte v spone 30 centimetrov.

Yzop vsádzajte do dobre priepustnej hlinito-piesčitej pôdy bohatej na živiny s vysokým obsahom vápnika. Pozor na spodnú vodu.

Yzop vysaďte na slnečné stanovište chránené pred vetrom. Rastlinu môžete vsádzať na záhradu do vonkajších nádob, ale aj do kvetináčov (pre pestovanie v interiéri).

Polievanie yzopu

Yzop zalievajte pravidelne podľa počasia odstatou vodou (pri interiérových lejte vodu do misky). Pozor na preliatie! Od jari do konca augusta yzop prihnojujte 1x za 14 dní organickým hnojivom zriedeným s vodou.

Presádzanie

Rastlinku presádzajte podľa potreby. Keďže nie je mrazuvzdornou rastlinou, na jeseň je potrebné yzop presadiť a nechať prezimovať v miestnosti s izbovou teplotou.

Množenie

Množenie yzopu je štandardné. Yzop množte zemi alebo trsmi v priebehu leta. Trsy od seba oddeľte a rovnako ako rezy, zapichnite do pôdy v parenisku.

Tipy ako pestovať yzop

Pestovať yzop môžete aj pri kapuste a šaláte! Bylina môže odpudzovať rôzne mušky. Yzop sa užíva ako kloktadlo pri suchom kašli; v dýchacích cestách pôsobí dezinfekčne.

V kuchyni ho použite na dochutenie pečeného mäsa, polievok, omáčok, šalátov, nakladanej zeleniny alebo paštét.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button