Ako pestovať yzop?

ako pestovať yzopPestovať yzop aj u vás doma sa rozhodne oplatí, pretože ide o liečivú bylinu, ktorá rastie voľne v prírode a je zbieraná pre svoje pozitívne účinky na tráviaci a močový systém. Okrem toho tiež pôsobí dezinfekčne, ako antibiotikum a pomáha liečiť chorý dýchací systém. Okrem toho sa však yzop používa aj v kuchyni ako korenie, a je tiež okrasnou kvetinou. Použitie yzopu je všestranné. Čo tak si yzop vypestovať aj u vás doma?

Čo je potrebné, ak chcete pestovať yzop:


  • pestovať yzopsemená yzopu
  • slnečné stanovište
  • vhodnú zeminu
  • vodu
  • hnojivo
  • pareniska

Vysádzanie

Semená yzopu kúpte v špecializovanom obchode na semená a záhradné potreby, kde ich zaručene zoženiete v tej najlepšej kvalite. Semená yzopu vsádzajte koncom marca do pareniska alebo iného krytého prostredia, kde ich nechajte klíčiť a rásť po dobu jedného mesiaca.


Vhdné stanovisko na pestovanie yzopu

Vyrastené sadenice yzopu potom presaďte na trvalé stanovisko až koncom apríla. Sadenice yzopu vsádzajte v spone 30 centimetrov. Yzop vsádzajte do dobre priepustnej hlinito-piesčitej pôdy bohatej na živiny s vysokým obsahom vápnika. Pozor na spodnú vodu.

pestovanie yzopuYzop vysaďte na slnečné stanovište chránené pred vetrom. Rastlinu môžete vsádzať na záhradu do vonkajších nádob, ale aj do kvetináčov (pre pestovanie v interiéri).

Polievanie

Yzop zalievajte pravidelne podľa počasia odstatou vodou (pri interiérových lejte vodu do misky). Pozor na preliatie! Od jari do konca augusta yzop prihnojujte 1x za 14 dní organickým hnojivom zriedeným s vodou.

Presádzanie

Rastlinku presádzajte podľa potreby. Keďže nie je mrazuvzdornou rastlinou, na jeseň je potrebné yzop presadiť a nechať prezimovať v miestnosti s izbovou teplotou.

Množenie

Množenie yzopu je štandardné. Yzop množte zemi alebo trsmi v priebehu leta. Trsy od seba oddeľte a rovnako ako rezy, zapichnite do pôdy v parenisku.

Tipy na záver


Pestovať yzop môžete aj pri kapuste a šaláte! Bylina môže odpudzovať rôzne mušky. Yzop sa užíva ako kloktadlo pri suchom kašli; v dýchacích cestách pôsobí dezinfekčne. V kuchyni ho použite na dochutenie pečeného mäsa, polievok, omáčok, šalátov, nakladanej zeleniny alebo paštét.

Pozrite si tieto odporúčané záhradné dekorácie, záhradné náradie a:

Tip: V lekárni Dr. Max momentálne prebieha aj akcia 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!


Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.