Ako pestovať mätu piepornú?
Mäta pieporná je bylina, ktorá stále viac získava na obľube. Mätu piepornú nájdeme v zubných pastách, ústnych vodách, mentolových žuvačkách a tiež ju poznáme ako nevyhnutnú súčasť obľúbeného Mojita. Ako mätu piepornú pestovať vám poradia nasledujúce riadky.
Sadenie mäty priepornej
Mätu vsádzajte iba ako sadenicu. Pestovanie zo semien nebýva úspešné.
Sadenicu si môžete vypestovať sami a to z podzemky alebo stonkových odrezkov, ktoré umiestnite do vody, kde vám ľahko zakorenia.
Ak nemáte k dispozícii rastlinu pre odrezkovanie, môžete si sadenicu zakúpiť v kvetinárstve.
Kedy mätu vysádzať
Mätu môžete vysadiť s príchodom jari – tj. apríl a marec, ale aj s príchodom jesene – tj. september.
Mätu vsádzajte do prevlhčenej pôdy, táto bylina je veľmi citlivá na sucho.
Mätu, pokiaľ možno, nepestujte vedľa harmančeka (nemajú sa príliš v láske), ale radšej ju vysaďte vedľa žihľavy – bude vám produkovať viac éterických olejov (monoterpén mentol)
Kde mätu piepornú pestovať
Vhodným miestom pre pestovanie je záhrada alebo balkón. Mätu na záhonoch pestujte v odporúčanej vzdialenosti, ktorá je 50 x 20 cm.
Mäta pieporná je chúlostivá na chlad a sucho, preto ju radšej umiestnite do miest, kde bude chránená pred vetrom a ostrým slnkom.
Pravidelne mätu zalievajte, ak sa o ňu budete starostlivo a správne starať, vydrží vám táto bylinka na záhone tri až päť rokov.
Využitie mäty
Mäta má veľmi peknú mentolovú vôňu. Pre choroby zažívacieho traktu sú dobré čaje z mäty.
Môžete ju pridávať do jedla ako korenie. V tejto podobe vám pomôže utlmiť kŕče zažívacieho traktu, nadúvanie, pálenie záhy. Ďalej mäta ako bylinka pomáha pri bolestiach hlavy a povzbudzuje chuť k jedlu. Blahodárnych účinkov mäty je nespočetné množstvo. Ak sa o mete chcete dozvedieť viac tak si prečítajte tento článok.
Skladovanie mäty piepornej
Sušenú mätu skladujte maximálne rok, najlepšie v dobre utesnené nádobke. Aj v sušenej podobe disponuje mäta mnohými blahodarnými účinkami.