Záhrada

Ako pestovať čierne ríbezle?

pestovanie čiernych ríbezlíČierne ríbezle prinášajú letné osvieženie s vysokým obsahom vitamínu C a železa. Ker čiernych ríbezlí je schopný vyrásť až do dvojmetrovej výšky. Plody sa na kríku objavujú od júna do konca júla. Môžeme z nich vyrobiť kompóť, ríbezľovú šťavu alebo lahodnú marmeládu. Pustite sa do pestovania čiernych ríbezlí podľa tohto jednoduchého postupu.

Čo je potrebné ak chcete pestovať čierne ríbezle:

Umiestnenie čiernych ríbezlí

návod ako správne pestovať čierne ríbizleKer čiernych ríbezlí zasaďte na slnečné stanovište do výživnej vzdušnej pôdy, ktorá vie dostatočne zadržiavať vlhkosť. Čiernej ríbezli nevadí ani vápenatá pôda.

Ker ríbezlí vsádzajte na jeseň (alebo na jar) do 40 centimetrov hlbokej jamy, pričom medzera medzi jednotlivými kríčkami ríbezlí by sa mala pohybovať okolo 3 metrov.

Jednotlivé kríky môžete striedať s egrešom.

Ako čierne ríbezle zasadiť

Ker ríbezlí pred výsadbou na jeden deň namočte do vody, až potom ho vysaďte.

Ihneď po vysadení ríbezlí výhony skráťte, zbavte sa aj vetiev, ktoré sú príliš pri zemi, a ďalej potom pod ker pre zvýšenie úrody zasaďte žihľavu. Tie potom po zbere normálne pokoste.

Základná starostlivosť a strihanie ríbezlí

zber rybezlíRíbezle potrebujú každú jar dôkladne prerezať. Rezaním by ste sa mali snažiť získať 33% 3-ročného dreva, 33% dvojročného dreva a 33% jednoročného dreva.

Prerezávaním zvyšujete úrodnosť čiernych ríbezlí a rastlina sa vám za to odvďačí.

Ríbezle dostatočne zalievajte, sú veľmi náročné na závlahu.

Pred náletmi vtákov chráňte plody čiernej ríbezle špeciálnymi textilnými sieťami alebo záclonami.

Zber a rozmnožovanie

Plody čiernych ríbezlí zbierajte zhruba od prvej polovice júla až do polovice augusta. Čierne ríbezle množte delením alebo augustovými (prípadne zimnými) rezmi.

Prečítajte si aj ďalšie články ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button