Ako si vybraťZáhrada

Ako vybrať záhradné nožnice?

vybrať záhradné nožnice na domaAk si plánujete vybrať záhradné nožnice, existuje veľmi veľa druhov a typov takýchto nožníc. V kamenných aj internetových obchodoch je pestrá paleta ponúk, takže si môžete vybrať záhradné nožnice mechanické aj motorové, nožnice elektrické, nožnice na kríky, na trávu, na kvety, na konáre, na živé ploty a ďalšie. Bez záhradných nožníc sa pri práci na záhrade nezaobídete, uľahčia vám prácu a záleží len na tom, na aký účel ich budete chcieť užívať. Ako si vybrať záhradné nožnice, ktoré budú vyhovovať práve vám?

Vybrať záhradné nožnice musíte podľa ich účelu

Záhradné nožnice, ktoré budete chcieť využívať na strihanie slabých konárov na ovocných stromoch, či na strihanie silných stoniek rastlín, môžete zaobstarať celkom lacno. Niektoré typy sú v cenových reláciách už od 10 Eur až do 40 Eur. Lacné nožnice majú však horšiu kvalitu materiálu a kratšiu životnosť.

vyberanie záhradných nožnícLepšie je si zakúpiť kvalitné nožnice, ktoré majú ergonomické držadlá z pevného polyamidu a čepele z nerezovej ocele, prípadne ešte potiahnuté teflónom.

Vďaka kvalitným nožniciam nemusíte vynakladať zvláštnu silu, ak sú vybavené rotačným pohybom držadla, ktoré umožňuje súčasné zapojenie všetkých prstov.

Na tenšie vetvičky si pohodlne vystačíte s malými ručnými nožnicami. Tie sa hodia na cielený strih jednotlivých vetvičiek, alebo na kvety do vázy.

V prípade vetiev s priemerom väčším ako 20 mm ale už potrebujete väčšie záhradné nožnice. Tie bývajú často vybavené prevodovým mechanizmom, ktorý niekoľkonásobne zvyšuje strižnú silu.

Pohodlne tak s nimi trafíte konáre s priemerom až 45 mm. Na naozaj silné výhony je najlepšie použiť nožnice s predĺženou rukoväťou, ktorá slúži ako účinná páka, takže sa pri strihaní zbytočne nenadriete. Tento typ je ideálny napríklad na prestrih stromov pred začiatkom sezóny.ako si vybrať záhradné nožnice

Na strihanie konárov stromov vo väčších výškach existujú teleskopické nožnice, s ktorými sa dostanete do výšky až troch metrov. Umožní vám to jednoduchý prevodový systém, s ktorým už nebudete na záhrade potrebovať rebrík alebo štafle.

Je lepšie si vybrať záhradné nožnice kovadlinkové alebo dvoj-britvové?

Základom pri výbere je si ujasniť, čo budete s nožnicami strihať. Podľa toho siahnite buď po kovadlinkových, alebo dvoj-britvových modeloch.

Kovadlinkové sú ideálne pre tvrdé, vyzreté a suché drevo, pretože horná čepeľ preniká do dreva a široká nákovka zatiaľ pridržiava vetvy, aby nedošlo k poškodeniu alebo rozmačkaniu kôry.

vyberte si záhradné nožniceDvoj-britvové nožnice naopak využijete pre strihanie kvetín a čerstvého dreva, pretože oba nože vnikajú do povrchu súčasne, a docielite tak s nimi presný strih.

Ak sú navyše vybavené automatickým račňovým mechanizmom, ktorý sa aktivuje vo chvíli, kedy nie je priame strihanie dostatočne účinné, nebudete musieť do strihania vkladať takú silu.

Ak máte okolo domu rôzne chodníky, obrubníky, pergolu, záhradný gril a ďalšie prekážky pri kosení trávy motorovou kosačkou, oceníte záhradné nožnice na trávu. Pomôžu vám sa zbaviť trávy všade tam, kam sa nedostanete s kosačkou. Sú ponúkané väčšinou za nízke ceny, majú až 12 strihacích polôh a rukoväť je z príjemného tvrdého plastu.

vybratie záhradných nožnícOkrasou záhrady sú živé ploty. Ich strihanie by sa malo vykonávať najmenej dvakrát za sezónu.

Na menší rozmer živého plota stačia ručné pákové nožnice, avšak na dlhé ploty si kúpte podľa podmienok plotové elektrické nožnice alebo benzínové nožnice. Veľmi lacné nožnice už za ceny niečo málo nad 3 Eura vám poslúžia na strihanie ruží a iných kvetov.

Ak sa vám páčil návod ako vybrať záhradné nožnice, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button